Na vlnu kritiky naráží ode dneška platný zákon, který už v roce 2021 předložil současný skotský premiér Humza Yousaf. Ten má kriminalizovat projevy nenávistných komentářů vůči příslušníkům sexuálních menšin či postiženým nebo má dbát genderové vyrovnanosti. Jeho odpůrci komentují jeho schválení jako pád Skotka do progresivní dystopie, protože zákon chce postihovat i projevy antipatie nebo zesměšňování. Kritici proto varují předtím, že vyšetřování bude možné vést z osobních pohnutek a ne na základě důkazů.
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) April 1, 2024
One of the world’s strictest hate speech laws came into force in Scotland
The law, championed by First Minister Hamza Yousaf, will carry prison sentences up 7 years for statements deemed to stir up hate on the grounds of religion, sexual orientation & gender identity pic.twitter.com/7BPlNXJoR8
Objevují se hlasy, které hovoří o omezování svobody projevu a šmírování vlastních občanů, kdy stát bude mít jeho prostřednictvím přehled o tom, jaké nálady vládnou v konkrétních domácnostech. Dokonce se zmiňují paralely i s někdejším hrdinou sovětské propagandy Pavlem Morozovem, který během kolektivizace udal svého otce za zatajování zásob obilí, za což byl posléze vesničany zlynčován a zavražděn. Pro nahlašování se zřizuje 400 center, kde lidé mohou o nenávisti druhých referovat anonymně. Pro tyto případy rovněž začala policie posilovat své řady.
Zákon, který premiér hájí jako nutnost pro boj s nenávistí v 21. století, kritizuje kromě veřejnosti i řada umělců. Tvůrkyně slavného románu o Harrym Potterovi J. K. Rowling přišla s výzvou, aby ji policie zatkla kvůli své kritice transgenderového aktivismu.
Breaking news: Batsh*t Bonkers Britain #katiehopkins #jkrowling pic.twitter.com/liURY7Opri
— Katie Hopkins (@KTHopkins) April 2, 2024