Broumovská krajina dostala nový ráz. Chrání ji před klimatickou změnou

Do broumovské krajiny se vrací voda. V minulém roce v chráněné krajinné oblasti Broumovsko vzniklo na 50 nových tůní a mokřadů. Krajině pomáhají s adaptací na klimatickou změnu.

Broumovsko

Vodohospodáři Lesů České republiky proměnili broumovskou krajinu za 2,3 miliony korun.
Zdroj: Lesy ČR

  • Vodohospodáři Lesů České republiky proměnili broumovskou krajinu za 2,3 miliony korun.
  • Zdroj: Lesy ČR

V chráněné krajinné oblasti Broumovskou nově mezi poli meandruje skoro jeden a půl kilometru dlouhé koryto pravostranného přítoku Vižňovského potoka.

Kromě toho ale také v minulém roce v okolní nivě vzniklo na 50 tůní a mokřadů. Na 1 800 metrech čtverečních vodohospodáři vytvořili 35 mikrotůní a mokřadů a 15 tůní. Plocha je tak členitější a nabízí vhodný biotop živočichům, kteří jsou na vodu vázaní. Tůně jsou velké, neprůtočné i průtočné a závislé na hladině podzemní vody v nivě. Voda krajině pomáhá adaptovat se na klimatickou změnu.

Vižňovský potok

V meadry vodohospodáři Lesů České republiky proměnili kdysi uměle napřímené a zahloubené koryto řeky Stěnavy ležící nedaleko hranic s Polskem u obce Vižňov. „Voda se při zvýšení hladiny během přívalových srážek přirozeně rozleje do krajiny, takže tím níže v povodí předcházíme bleskovým povodním,“ říká Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků pro oblast povodí Labe. Část napřímené trasy koryta vodohospodáři změnili podle charakteru toku i území. Část vegetace i řadu překážek v toku, například naplavené dřevo, ale zachovali.

Proměna krajiny vyšla na 2,3 milionu korun,

Autor: Michaela Dočkalová

Související

zvěř
Domácí

Obory na Moravě se uzavírají kvůli hrozbě slintavky

20230404_131905
Domácí

Lesníci chystají záplavy. Musí to stihnout dřív, než se vyrojí komáři

kácení stromů
Domácí

Lesy ČR odstraňují nebezpečné stromy před turistickou sezónou

Boří les
Domácí

Deset let prohledávání Bořího lesa. Pyrotechnici se blíží ke konci