Nově v tříkilometrovém upraveném úseku řeky roste 625 stromů, dalších zhruba 1 200 zasadili zahradníci na jiných místech v Brně. Dřeviny jsou umístěné do přirozených stanovišť v blízkosti vodního toku, což podporuje jejich dlouhodobý růst a udržitelnost. Novinkou je i mokřad, který najdou Brňané a Brňanky za koupalištěm Riviéra. Zdejší vodní plocha s lávkou jsou ideálním místem k relaxaci.Výstavba protipovodňových opatření v úseku od Riviéry po most na Uhelné vyprojektovaná významným brněnským architektem Ivanem Rullerem a jeho týmem započala v lednu 2022. Postupně se však musely provést určité změny a termín se tak i kvůli loňským povodním posunul na konec června letošního roku.Protipovodňová opatření v centru Brna mimo jiné spočívala v odbourání kamenných zdí, rozšíření koryta řeky, modelaci břehů i ve výstavbě protipovodňových stěn. Celá realizace vrátila řece přírodní ráz. Pro obyvatele vznikla klidová zóna, v níž mohou odpočívat, sportovat i pozorovat přírodu v nově vybudovaném mokřadu. Lidé rovněž mohou na kole bezpečně podjet mosty přes řeku. Součástí protipovodňových opatření jsou v neposlední řadě přeložky inženýrských sítí, práce na vodohospodářské infrastruktuře i rekonstrukce 100 let staré kmenové kanalizační stoky.Zároveň vznikla i nová kolonáda, která se však bude muset v budoucnu upravit tak, aby zde bylo možné vybudovat zázemí s gastroprovozem podle požadavků budoucího provozovatele. Ten však ještě není vybraný.Celý projekt vyšel na 1,5 miliardy korun, přičemž evropské dotace pokryly polovinu nákladů.Aktuálně se jedná o dalších etapách protipovodňových opatření, které se týkají úseků Trnitá a Zbrojovka. „U prvního jmenovaného úseku se jedná o etapy IX, X a XI, které se týkají jak Svratky, tak Svitavy, což ochrání podstatnou část Komárova. Momentálně máme požádáno o stavební povolení a dokončuje se dokumentace pro provedení stavby. Pokud vše půjde bez potíží, tak by samotná realizace mohla začít v průběhu roku 2026,“ nastínil Jan Tesárek, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která má přípravu protipovodňových opatření na starostivodou.
Nově v tříkilometrovém upraveném úseku řeky roste 625 stromů, dalších zhruba 1 200 zasadili zahradníci na jiných místech v Brně. Dřeviny jsou umístěné do přirozených stanovišť v blízkosti vodního toku, což podporuje jejich dlouhodobý růst a udržitelnost.
Novinkou je i mokřad za koupalištěm Riviéra. Vodní plocha s lávkou jsou ideálním místem k relaxaci.
Výstavba protipovodňových opatření v úseku od Riviéry po most na Uhelné vyprojektovaná významným brněnským architektem Ivanem Rullerem a jeho týmem začala v lednu 2022. Postupně se však musely provést určité změny a termín se tak i kvůli loňským povodním posunul.
Protipovodňová opatření v centru Brna mimo jiné spočívala v odbourání kamenných zdí, rozšíření koryta řeky, modelaci břehů i ve výstavbě protipovodňových stěn a vrátila řece přírodní ráz. Projekt vyšel na 1,5 miliardy korun.
Aktuálně se jedná o dalších etapách protipovodňových opatření, které se týkají úseků Trnitá a Zbrojovka. „U prvního jmenovaného úseku se jedná o etapy IX, X a XI, které se týkají Svratky i Svitavy, což ochrání podstatnou část Komárova. Momentálně máme požádáno o stavební povolení a dokončuje se dokumentace pro provedení stavby. Pokud vše půjde bez potíží, tak by samotná realizace mohla začít v průběhu roku 2026,“ nastínil ředitel Kanceláře architekta města Brna Jan Tesárek.