Významnou uhlíkovou stopu zanechávají v ovzduší i stavby z betonu. Jeho všudypřítomnost má negativní vliv na životní prostředí, a to kvůli cementu, který je významnou surovinou při jeho výrobě. Například portlandského cementu, nejběžnějšího druhu využívaného při výrobě betonu, se jen v roce 2021 vyrobilo kolem čtyř miliard tun a to představuje asi osm procent globálních emisí CO2.
S tlakem na dekarbonizaci stavebního materiálu hledají výzkumníci po celém světě způsoby, jak udělat beton zelenější. "Beton je tak fantastický a spolehlivý materiál. Můžeme přejít na dřevěné budovy, ale velká část naší infrastruktury potřebuje beton a k jeho výrobě je prostě potřeba cement," řekl Sam Draper, doktorand na Imerial College London. Právě on společně s kolegou Barneym Shanksem pracují na vývoji speciálního cementu, který je uhlíkově neutrální.
Testování zahájili už v roce 2020 o rok později pak založili pod záštitou univerzity společnost Seratech. Ta by se v příštích týdnech měla osamostatnit a dvojice zakladatelů by chtěla spustit výrobu speciálního cementu ve velkém. "Cement společnosti Seratech má stejně dobré vlastnosti, jako ten portlandský, což je životně důležité pro jeho přijetí ve stavebním průmyslu. Musí vypadat stejně, musí fungovat stejně, zkrátka musí být identický, aby mohl být v reálném světě využívaný, a to se nám myslím podařilo," dodává Draper. Ten navíc uznává, že výrobek je v současné fázi výzkumu dost drahý, ale pokud se prý zvýší jeho produkce, náklady budou srovnatelné s běžnými cenami na trhu.