čtvrtek 21. listopadu 2024

Britské muzeum získá dosud největší dar, sbírku umění za 30 miliard

Nejcennější dar ve své historii získá Britské muzeum. Nadace sira Percivala Davida mu věnuje světoznámou soukromou sbírku 1 700 kusů čínské keramiky. Její hodnota se odhaduje na miliardu liber, to je přes 30 miliard korun.

2de27fff160223d965b50d4179ca8f95

Jeden z cenných předmětů sbírky.
Zdroj: British museum

  • Jeden z cenných předmětů sbírky.
  • Zdroj: British museum

"Velkorysost Nadace sira Percivala Davida umožňuje, aby tato významná sbírka byla i nadále vystavená a přinášela užitek návštěvníkům ve Velké Británii i po celém světě," uvedlo muzeum na svém webu.

"Tyto proslulé předměty dodávají naší vlastní sbírce zvláštní rozměr a společně nabízejí vědcům, badatelům a návštěvníkům po celém světě neuvěřitelnou příležitost studovat a obdivovat ty nejlepší příklady čínského řemeslného umění, jaké kdy existovaly,“ řekl ředitel Britského muzea. Nicholas Cullinan.

Mezi nejvýznamnější kusy ze sbírky patří Davidovy vázy z roku 1351. Jejich objev znamenal převrat v datování modrobílé keramiky. Sbírka obsahuje také pohár používaný v 15. století k podávání vína pro císaře Čeng-chua a výrobky Ru vyrobené pro dvůr dynastie Severní Song kolem roku 1086

Kdo byl sir Percival David?

Sir Percival David žil v letech 1892 až 1964. Byl to vizionářský britský podnikatel, jehož vášeň pro Čínu ho inspirovala k jejímu hlubokému studiu. Po celý život sbíral keramiku v Evropě, Japonsku, Hongkongu a Číně a vytvořil nejlepší soukromou sbírku čínské keramiky.

Sir Percival chtěl využít svou sbírku k informování a inspiraci lidí a udržet ji na veřejnosti v celé její šíři. Od roku 2009 je zapůjčená Britskému muzeu a je k vidění ve speciálně navržené expozici 95, kde se z ní těší miliony návštěvníků.

Přesně před sto lety sir Percival David poprvé navštívil Čínu. Jeho první cesta v něm vyvolala celoživotní lásku k jejímu umění a kultuře, zejména k císařskému porcelánu vyráběnému pro potřeby císaře a jeho dvora, který ho inspiroval k sestavení jeho jedinečné soukromé sbírky.

Dar navíc v každém ohledu naplňuje tři cíle, které sira Percivala při plánování budoucnosti sbírky nejvíce zajímaly: zachovat sbírku neporušenou; udržet každý jednotlivý kus na veřejnosti navždy pohromadě ve vyhrazené galerii; a zajistit, aby sbírka zůstala nejen vizuální ukázkou krásy, ale také inspirací a vzděláním pro budoucí generace akademiků, studentů i neodborníků, které přitahuje císařské umění největší a nejdelší asijské civilizace.