pondělí 14. července 2025

Britové by rádi zpět do EU. Chtějí ale zase řadu výjimek

Téměř 55 procent Britů je pro návrat země do Evropské unie. 20 procent z nich by však se vstupem souhlasilo jen za starých podmínek, které jím dávaly například možnost nepřijmout euro nebo nebýt v Schengenu.

Evropská komise

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Odlišný názor na věc mají obyvatelé napříč Evropskou unii. Víc než půlka dotázaných ze čtyř největších zemí EU je sice pro opětovný vstup Spojeného království, na druhou stranu chtějí, aby mělo stejné podmínky jako ostatní státy. Opětovné připojení v takovém případě podporuje 63 procent respondentů z Německa, 60 ze Španělska, 53 z Francie a 51 z Itálie. 

Velká Británie vstoupila do Evropského hospodářského společenství – předchůdce Evropské unie v roce 1973. Postupně si země dokázala vyjednat řadu výjimek. Už v roce 1984 vyjednala tehdejší premiérka Margaret Thatcher slevu na příspěvky do evropského rozpočtu. V roce 1992 si Britové prosadili výjimku z přijetí eura a ponechání libry, v roce 1997 nepřistoupení do schengenského prostoru a ponechání si hraničních kontrol, v roce 2007 si pak mohla Británie vybrat, které evropské zákony přijme v oblasti justice a policie.  

V roce 2016 se uskutečnilo ve Spojeném království referendum, kde se 52 procent Britů přiklonilo k Brexitu, odchodu z EU. K tomu došlo v roce 2020.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: YouGov

Související

profimedia-1021345896
Zahraniční

Slovensko odmítá slepě následovat Brusel, říká Smer

Ursula von der Leyen
Zahraniční

EU dává USA čas navíc. Cla zatím nebudou

Emmeline Pankhurst
Světové dny Zajímavosti

Den Emmeline Pankhurst

Premiér Petr Fiala.
Domácí

Fiala chce zachránit protiruské sankce. V dopise žádá Fica, aby je neblokoval