čtvrtek 18. července 2024

Britky neplatí daň z menstruačních pomůcek, Češky mají jednu z nejvyšších

Británie zařadila menstruační kalhoty na seznam hygienických pomůcek, na které se nově vztahuje nulová sazba DPH. Česká republika naopak stále patří k zemím s nejvyšší sazbou u menstruačních pomůcek.

Menstrual_underwear_period_underwear_5

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Běžné hygienické pomůcky jako vložky, tampóny a menstruační kalíšky jsou v Británii osvobozené od daně z přidané hodnot od roku 2021. Výjimku tvořily menstruační kalhotky, které se považovaly za část oděvu a podléhaly 20procentní dani. Za snížením sazby jsou výrobci spodního prádla, jejichž kampaň podpořilo na 36 tisíc Britů.

V České republice se veškeré dámské hygienické pomůcky řadí do skupiny výrobků podléhajících nejvyšší 21procentní dani. O poslední pokus přesunout menstruačních potřeby do snížené desetiprocentní daně se bez úspěchu pokusila skupina poslankyň napříč politickými stranami loni na podzim.

„Považuji za naprosto potupné, že si ženy v České republice musí kupovat menstruační potřeby s nejvyšší daní. Zaostáváme v tom nejen za západní Evropou, ale i za mnoha zeměmi, které nazýváme rozvojové. Výše daně je podle mě odrazem toho, jak společnost nahlíží na samotnou menstruaci. Je to něco přirozeného a nákup hygienických potřeb je nutností? Pokud ano, pak 21procentní daň,“ řekla odbornice na ženská témata Ilona Bittnerová.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: BBC, Maluna, Wuka

Související

platba kartou
Domácí

Úřady přišly o klíčový nástroj, uvádí NKÚ ke zrušení EET

ronaldo
Ostatní Zajímavosti

Samec hroznýšovce Ronaldo má mláďata. Bez oplodnění

8431344654_1ba5a85989_b
Zdraví Ženy

Porod do vody je bezpečný, tvrdí britská studie

8169182393_f15224a535_b
Zahraniční Technologie

Elektromobily jsou pro chodce rizikovější než auta se spalovacími motory