čtvrtek 13. června 2024

Británie posílí armádu. Ta má trumfnout Polsko a být nejsilnější v Evropě

Velká Británie má ambice vybudovat druhou největší armádu NATO a být hybnou obrannou silou Evropy. Jako úhlavního nepřítele stále vidí Rusko.

Rishi Sunak

Britský premiér Rishi Sunak.
Zdroj: Flickr (Creative Commons)

  • Britský premiér Rishi Sunak.
  • Zdroj: Flickr (Creative Commons)

Největší generační posílení armády, tak nazval britský premiér Rishi Sunak krok své vlády, kterým se tamní britský průmysl uvádí do válečného režimu. Spojené království by chtělo do roku 2030 zvýšit výdaje na obranu z dosavadních 2,3 procenta za HDP na 2,5 procenta, což by kabinetu mohlo pomoci ve snaze vybudovat nejsilnější armádu v Evropě a po Spojených státech druhou nejsilnější v rámci Severoatlantické aliance. Řečeno čísly, Londýn každoročně na obranu bude vydávat o 10 miliard liber více.

Sunak, který o záměru své vlády informoval při návštěvě Polska, jenž už předtím také oznámilo snahy o vytvoření nejsilnější armády Evropy, jako největší nebezpečí současného světa jmenoval dobyvačnou politiku Ruska. Při projevu se přidržel společné rétoriky NATO, která poukazuje na hypotézu, že po vítězství na Ukrajině by si ruský prezident Vladimir Putin mohl dělat zálusk na některou z aliančních zemí.

Velká Británie také rovněž oznámila schválení dosud největší pomoci Ukrajině ve výši zhruba půl miliardy liber. Balík posvětila Sněmovna lordů poté, co obří pomoc válkou zasažené východoevropské zemi prošla i přes americké zákonodárce. Britové Ukrajině poskytnou například čtyři miliony kusů munice, 400 vozidel, 60 lodí a rakety dlouhého doletu Storm Shadow.

Autor: Jan Skala

Související

Mikhail_Mishustin_and_Nikol_Pashinyan_(2022-04-20)_03
Zahraniční

Arménie se zmítá v chaosu. Lidé protestují proti vládě, ta zas proti Rusku

profimedia-0881102829
Zahraniční

Ruská jaderná ponorka se vynořila u Kuby

United_States_Secretary_of_Defense_Lloyd_Austin_hosts_Slovakia_Minister_of_Defence_Robert_Kaliňák_at_the_Pentagon_on_March_1,_2024_-_11
Zahraniční

Kaliňák žaluje svého předchůdce. Darování stíhaček byla vlastizrada, tvrdí

abduction-vs-kidnapping
Zahraniční

Rusové nabízí k adopci ukrajinské děti. Musí se vrátit k rodinám, hřímá Bílý dům