BRICS se rozširuje. Další zemí, která podala přihlášku, je Turecko

Turecko pokračuje ve ventilu protizápadních nálad. Nově si podalo přihlášku do ekonomického společenství BRICS, jemuž šéfuje Rusko a Čínou.

Erdogan Putin

Erdogan a Putin, noví ekonomičtí spojenci.
Zdroj: X

  • Erdogan a Putin, noví ekonomičtí spojenci.
  • Zdroj: X

Alternativa vůči západním ekonomickým strukturám, společenství BRICS, bude mít další posilu. Přihlášku do této organizace, který se orientuje zejména na východní trhy, si podalo Turecko. Podle agentury Blomberg, který se zprávou přišla, je to dané zejména tím, že Ankara trpí frustrací z dlouhého a zatím neúspěšného přijímacího procesu do Evropské unie, který bude pravděpodobně nejnovější krokem vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, zastaven.

Podle Erdogana je důvodem pro tento krok skutečnost, že těžiště světových ekonomik se posouvá od rozvinutých trhů právě směrem na východ. Společenství BRICS je z toho důvodu chápáno jako protizápadní, obzvláště když v jeho čele stojí dva zakladatelské státy, Rusko a Čína, k nimž se záhy přidala Indie, Jihoafrická republika a Brazílie.

Jako další členové se přidali ještě Írán, Etiopie, Spojené arabské emiráty a Egypt. Podle ruské strany má zájem o vstup ještě dalších minimálně 20 zemí. Základním ekonomickým principem, který BRICS odlišuje například od Evropské unie, je obchodování v národních měnách, kdy se však preferuje ruský rubl nebo čínský jüan.

Autor: Jan Skala

Související

Google
Ekonomika

Google musí zaplatit rekordní pokutu EU v řádu miliard eur

city_red_square_nikon_cityscape_russia_moscow_cityscapes-462865
Zahraniční

Rusko vymírá. Letos se narodilo nejméně dětí za posledních 25 let

GW-bZmDbwAAIDoH
Zahraniční

Rusové volí i v napadené Kurské oblasti. Jasně vyhrává Putinovo Jednotné Rusko

profimedia-0904145753
Domácí

Síkela míří na eurokomisařský post. Možná bude řešit obchod