Březový potok versus ministerstvo. Spor o jaderný odpad graduje

Půjde jaderný odpad na Šumavu nebo ne? Tuto otázku řeší obce lokality Březový potok, které proti tomuto záměru státu bojují.

BrezovyPotok_0185-1500x999

Tato šumavská lokalita by mohla být místem uložení radioaktivního jaderného odpadu.
Zdroj: SÚRAO

  • Tato šumavská lokalita by mohla být místem uložení radioaktivního jaderného odpadu.
  • Zdroj: SÚRAO

Lidé na Šumavě povstávají proti záměru udělat z tamní lokality Březový potok, která zahrnuje například obce Pačejov, Defurovy Lažany či Maňovice, úložiště jaderného odpadu. Tato oblast totiž patří mezi jednu ze čtyř vytipovaných lokalit, kde by Správa uložišť jaderného odpadu chtěla v následujících letech svůj záměr realizovat. Spolek obcí proto podal proti tomu stížnost, kdy se mu nelíbí ani rozhodnutí ministerstva životního prostředí, dělat v oblasti geologický průzkum.

Zástupci obcí se se svým problémem obrátili i na nové vedení Plzeňského kraje, od něhož údajně cítí podporu, protože hejtmanství už dlouhodobě vystupuje proti tomuto úložišti. Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje a Svaz měst a obcí ČR dokonce požaduje, aby stát začal hledat lepší možnost nakládání s vysoce radioaktivním materiálem než jej zahrabávat po zem.

Šumavská lokalita Březový potok je jednou ze čtyř oblastí, kde by mohlo být úložiště do roku 2050 zbudováno. Dále se uvažuje také o okolí Janocha u Temelína, o Horce na Třebíčsku či lokalitě Hrádek na Vysočině.

Autor: Jan Skala

Související

Brána plzeňského Prazdroje.
Domácí

Plzeň zavádí sčítače cyklistů pro lepší plánování dopravy

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

Domažlice nádraží
Domácí

Modernizace trati zrychlí vlaky mezi Plzní a Domažlicemi