Klimatologové a další vědci zabývající se globálním oteplováním s hrůzou hledí k Batagajskému kráteru, který se nachází v sibiřských oblastech republiky Sacha v ruské Jakutské oblasti. Kvůli tajícímu permafrostu se totiž kráter, která se nazývá Brána pekla, stále více zvětšuje. Navíc vypouští do ovzduší množství nebezpečných plynů, které ještě více dopomáhají ke globálnímu oteplování. Oficiální údaje uvádějí, že kráter měří v průměru 800 metrů, nejnovější měření, které se uskutečnilo letos v létě, uvádí, že dosahuje až 980 metrů.
📰 The Batagay megaslump is the biggest permafrost crater in the world & getting bigger each year.
— Sussex Global🏳️🌈✊🏽✊🏾✊🏿 (@SussexGlobal) September 4, 2024
Prof Julian Murton is cited as saying that the megaslump will ‘provide a view to what has happened in the past & what is likely to happen in the future’.https://t.co/JPWVRsZjOY
Vědci podle renomovaného serveru Science Alert zjistili, že rozšiřování kráteru ještě více podporuje tání zmrzlé půdy, které zase o to více kráter, kde dochází k sesuvům půdy, zvětšuje. Oxid uhličitý a metan, které pak z hlubiny unikají, zadržují teplo a mají vliv na rostoucí teplotu po celé zemi. Ruští vědci z Lomonosovovy univerzity v červnovém výzkumu zjistili, že táním permafrostu v sibiřském kráteru ročně unikne čtyři až pět tisíc tun oxidu uhličitého.
Kráter se začal tvořit v roce 1960 po odlesnění oblasti. Propad půdy umocnily v roce 2008 velké záplavy.