středa 23. dubna 2025

Bourání sovětských pomníků je v módě. Rusko za to ale rozdává zatykače

Řada politiků vidí pomníky ze sovětské doby jako symbol útlaku a okupace a ne jako oslavu osvobození od nacismu. Proto je města i státy likvidují. Ruské úřady za to začínají trestat.

Konev_Monument_in_Bubeneč_(6181)

Pomník maršála Koněva stál v Praze 6 do roku 2020.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Pomník maršála Koněva stál v Praze 6 do roku 2020.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Nejen pomník maršála Koněva, který v letech 1980 až 2020 stál v Praze 6, je už minulostí. S dřívější ruskou nadvládou se začaly vypořádávat i někdejší evropské státy komunistického kolosu. V roce 2017 začalo Polsko, které rozhodlo o odstranění až pěti set památníků rudoarmějcům z ulic svých měst. Tyto tendence nabraly velký rozsah poté, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu.

V létě se k demolici sovětských pomníků uchýlily pobaltské státy, vrcholem protiruských nálad bylo odstranění osmdesátimetrového obelisku z lotyšské metropole Rigy. V Litvě se o likvidaci sovětských památek postarali vandalové, když tamní vláda snížila na minimum jejich ostrahu. Z estonského města Narva zase zmizel sovětský tank T-34, který byl podle vlády symbolem okupace a ne sovětského vítězství v druhé světové válce.

A právě tyto pobaltské akce, které Rusko chápe jako akt nepřátelství, mají dohru v těchto dnech. Ruské ministerstvo vnitra totiž uvedlo seznam osob, na které vydává zatykač. Figuruje v něm 59 poslanců lotyšského parlamentu včetně ministra kultury Simonase Kairase a také estonská premiérka Kaja Kallas. Ta se dlouhodobě vymezuje vůči Rusku a volá po mnohem větší podpoře a vyzbrojení Ukrajiny.

Podle jakého paragrafu Moskva činnost pobaltských politiků posuzuje, ruský list Kommersant, který se zprávou přišel, neinformoval.

Autor: Jan Skala

Související

RIAN_archive_132603_Nuclear_power_reactor_fuel_assembly
Ekonomika

Nevadí zemětřesení ani válka. Rosatom staví elektrárnu v Myanmaru

14601882594_50d2f7eb98_z
Zahraniční

Putin chce přímé rozhovory o míru. Navrhl je poprvé od začátku války

800x800_lenin
Zahraniční Výročí

Lenin kázal o třídní rovnosti. Přitom sám pocházel ze zámožných kruhů

a-russian-army-soldier-observes-us-army-tf1-26-1st-infantry-division-soldiers-97103f-1024
Zahraniční

Příměří skončilo, Putin žádný rozkaz nevydal. Stejně ho porušovali, tvrdí Kyjev