úterý 13. května 2025

Boj o uznání katalánštiny jako úředního jazyka EU pokračuje

Prezident Katalánska Salvador Illa usiluje o to, aby katalánština, baskičtina a galicijština získaly status oficiálních jazyků Evropské unie.

Prezident Katalánska Salvador Illa

Prezident Katalánska Salvador Illa
Zdroj: Flickr

  • Prezident Katalánska Salvador Illa
  • Zdroj: Flickr

Prezident Katalánska Salvador Illa usiluje o to, aby katalánština, baskičtina a galicijština získaly status oficiálních jazyků Evropské unie. Tento krok by podle něj znamenal uznání identity milionů lidí a posílil jejich sounáležitost s Evropou. Návrh však čelí složité politické situaci a finančním otázkám.

Katalánština je mateřským jazykem přibližně 10 milionů lidí v Katalánsku, Valencii, na Baleárských ostrovech, v Andoře a částech Francie a Itálie. Illa během návštěvy Bruselu zdůraznil, že oficiální status těchto jazyků v EU by nebyl jen otázkou překládání dokumentů, ale především symbolem respektu k jazykové rozmanitosti Evropy.

V současnosti má EU 24 oficiálních jazyků a všechny legislativní dokumenty jsou do nich překládány. Pokud by katalánština, baskičtina a galicijština byly přidány, stálo by to podle Evropské komise až 132 milionů eur ročně. Španělská vláda však nabídla, že náklady pokryje.

Získání podpory všech 27 členských států EU však nebude snadné. Některé země považují návrh za politický ústupek španělského premiéra Pedra Sáncheze katalánským separatistům. Sánchez tento krok prosazuje i kvůli podpoře katalánské strany Junts per Catalunya, jejíž lídr Carles Puigdemont je stále v exilu kvůli neúspěšnému referendu o nezávislosti z roku 2017.

Salvador Illa se od separatistických snah distancuje a argumentuje, že požadavek na uznání katalánštiny je sdílen nejen v Katalánsku, ale i v Baskicku a Galicii. Po letech napětí mezi Katalánskem a Bruselem se nyní snaží o obnovení vztahů regionu s EU a prosazení jazykových práv.

Illa zdůrazňuje, že Katalánsko chce být plnohodnotnou součástí evropského projektu. Během návštěvy Bruselu jednal s předsedou Evropské rady Antóniem Costou a místopředsedkyní Evropské komise Teresou Riberou. Jeho cílem je posílit pozici Katalánska v EU a ukázat, že boj za jazyková práva není politickým manévrem, ale spravedlivým požadavkem milionů Evropanů.

Autor: Šimon Mitro

Související

peníze
Ekonomika

Fialovy německé platy? Stále vize z říše fantazií, Češi jsou pod unijním průměrem

obnovitelné zdroje
Ekonomika Zelená energie

Evropané volí investice do domácí obnovitelné energie před dováženými fosilními palivy

GqlOJS_XkAASHNi
Zahraniční

Toxický mrak zavřel doma 160 tisíc Španělů. Hořela továrna na čistidla

wolf-7787503_1280
Zahraniční

Lov vlků bude snažší než dosud. Zabili totiž i poníka Ursuly von der Leyen