Možnost, že se v hnědouhelném dole Turów na pomezí hranic Polska, Německa a České republiky bude těžit i po roku 2026, je zase o něco větší. Přestože v květnu Zemský správní soud v Polsku rozhodl o škodlivosti těžby k životnímu prostředí, čímž nahrál ekologickým organizacím, Nejvyšší správní soud nyní hovoří jinou řečí. Zrušil totiž pozastavení platnosti dokumentu o těžbě a znovu se tak vrací rok 2044 jako termín ukončení těžby.
Turow mine: Energy security is a constitutional value, says Supreme Administrative Courthttps://t.co/vxCYM1Q8Nu
— Tomasz Sakiewicz (@TomaszSakiewicz) July 19, 2023
Soud vzal potaz zejména energetickou bezpečnost země, o níž řekl, že je ústavní hodnotou. Ještě předtím, než se do věci vložil polský Nejvyšší správní soud, kritizoval rozhodnutí varšavského zemského soudu i polský premiér Mateusz Morawiecki. „Nenecháme zavřít ten důl. Žádný soud v Bruselu nám nebude říkat, co je energetická bezpečnost,“ řekl premiér během návštěvy Turówa podle webu polského rozhlasu. Proti zavření dolu se rovněž postavila i část veřejnosti.
Obiecalismy, że nie pozwolimy na zamknięcie kopalni #Turów i skutecznie o to walczymy. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie stołecznego WSA o wstrzymaniu decyzji środowiskowej, czyli de facto zamknięciu Turowa. Dotrzymujemy słowa! pic.twitter.com/62PIfB2qfF
— Jacek Sasin (@SasinJacek) July 18, 2023