Chudokrevnost způsobuje únavu, rychlé zadýchání i při menší zátěži, nejčastějším projevem je bledý vzhled nebo problémy s vlasy a nehty. Dnes už se dá ale poměrně jednoduše léčit. Dřív ale mohla být i životu nebezpečná. Vědci v Egyptě teď zjistili, že mumifikované děti často umíraly právě s anémií. Zkoumali jich celkem jednadvacet ve věku od jednoho roku do 14 let. Jejich cílem bylo odhalit kosterní abnormality, jako je třeba zvětšená lebeční klenba, které jsou s tímto onemocněním běžně spojené.
Aby vědci mumie nepoškodili, použili počítačovou tomografii. Zjistili, že třetina těchto dětí měla známky chudokrevnosti. Podle autorů studie za to mohla špatná strava s nízkým příjmem železa, parazité nebo záněty způsobené chronickými infekcemi.
Jeden chlapec prý trpěl dokonce talasémií, vážnější formu anémie. Ta způsobuje zpomalení růstu, bledost, žloutenku, slabé svalstvo a předčasnou smrt právě často v dětství. U ostatních mumií se nedá s jistotou říct, jestli byla příčinou smrti právě chudokrevnost. Vzhledem k tomu, že o existenci onemocnění tehdy lidé neměli ani tušení, je to ale velmi pravděpodobné.