Bledý zabiják: Děti ve starověkém Egyptě nejspíš umíraly na anémii

Anémie neboli chudokrevnost, onemocnění dnes poměrně banální, pro starověké Egypťany nejspíš znamenala smrt v útlém věku. Vědci na to přišli při zkoumání několika dětských mumií. Příznaky nemoci měla většina z nich.

mumie

Vědci zkoumali jednadvacet dětských mumií ve věku od jednoho roku po čtrnáct let.
Zdroj: Egypt Independent

  • Vědci zkoumali jednadvacet dětských mumií ve věku od jednoho roku po čtrnáct let.
  • Zdroj: Egypt Independent

Chudokrevnost způsobuje únavu, rychlé zadýchání i při menší zátěži, nejčastějším projevem je bledý vzhled nebo problémy s vlasy a nehty. Dnes už se dá ale poměrně jednoduše léčit. Dřív ale mohla být i životu nebezpečná. Vědci v Egyptě teď zjistili, že mumifikované děti často umíraly právě s anémií. Zkoumali jich celkem jednadvacet ve věku od jednoho roku do 14 let. Jejich cílem bylo odhalit kosterní abnormality, jako je třeba zvětšená lebeční klenba, které jsou s tímto onemocněním běžně spojené.

Aby vědci mumie nepoškodili, použili počítačovou tomografii. Zjistili, že třetina těchto dětí měla známky chudokrevnosti. Podle autorů studie za to mohla špatná strava s nízkým příjmem železa, parazité nebo záněty způsobené chronickými infekcemi.

Jeden chlapec prý trpěl dokonce talasémií, vážnější formu anémie. Ta způsobuje zpomalení růstu, bledost, žloutenku, slabé svalstvo a předčasnou smrt právě často v dětství. U ostatních mumií se nedá s jistotou říct, jestli byla příčinou smrti právě chudokrevnost. Vzhledem k tomu, že o existenci onemocnění tehdy lidé neměli ani tušení, je to ale velmi pravděpodobné.

Autor: Nikola Velkoborská
Zdroj: Egypt Independent

Související

děti
Světové dny Zajímavosti

Den dětí

IMG_8675
Zahraniční Zajímavosti

Na Sibiři našli vědci téměř nedotčenou mumii šavlozubé kočky

Pohled na Suezský průplav.
Zahraniční Výročí

Suezský průplav byl otevřen před 155 lety

domácí násilí
Zahraniční

Miliarda dětí po celém světě čelí násilí. Stovka zemí se zavázala zakázat fyzické tresty