Blažek chce přezkoumání případu mániček. Ten je starý skoro 60 let

Demonstrace mániček z roku 1966 se bude znovu projednávat před soudem. Z popudu ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který žádá rehabilitaci dvou účastníků.

sddefault

Takto vypadaly máničky z dob komunismu podle seriálu 30 případů majora Zemana.
Zdroj: Youtube

  • Takto vypadaly máničky z dob komunismu podle seriálu 30 případů majora Zemana.
  • Zdroj: Youtube

Přestože případem Leopolda Hilsnera z přelomu devatenáctého a dvacátého století se ministr spravedlnosti Pavel Blažek zabývat nechce, podal stížnost do jiného, sice mladšího, ale i tak historického procesu. Zamířil totiž do roku 1966, kdy se v Praze konala demonstrace dlouhovlasé mládeže, takzvaných mániček, za možnost nosit dlouhé vlasy. Akce rozehnal tehdejší Sbor národní bezpečnosti, desítky mladíků pochytal a násilně ostříhal. Poté s nimi následoval soudní proces, kde padaly i nepodmíněné tresty od čtyř do šestnácti měsíců.

Případem se z podnětu ministra bude zabývat Nejvyšší soud. Ten by měl řešit rehabilitace dvou odsouzenců, Martina Maryšky a Miloše Turka, kteří se tehdejší akce účastnili a skončili ve vězení.

Komunistická moc bojovala proti takzvaným máničkám či chuligánům už od padesátých let, potlačení demonstrace v roce 1966 bylo jen jednou z mnoha akcí. K dalším významnějším perzekucím dlouhovasé mládeže patří rozehnání koncertu kapely Plastic People Of The Universe z roku 1974, kdy policisté zbili několik stovek účastníků a samotná kapela zamířila k soudu, či kampaň ze sedmdesátých a osmdesátých nazvaná Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás.

Autor: Jan Skala

Související

BoUn-1202146507
Zahraniční

Houston má problém. Diskriminujete černochy u voleb, řeklo ministerstvo

800px-Lenka_Bradáčová_(2017)
Domácí

Blesková výměna. Nejvyšší státní zástupkyní je Bradáčová

Igor-novy-sirsi-1024x596
Domácí

Stříž končí jako nejvyšší státní zástupce. Koalici vadila jeho komunistická minulost

Poslanecká_sněmovna_2018-06-28 (1)
Domácí

Sněmovní výbor podpořil přelívání peněz v rozpočtu. Půjdou i na platy v justici