pondělí 25. listopadu 2024

Bizarní zvířátka připomínají hlodavce, jsou ale příbuzná slonům

Zoo Praha jako první v republice odchovala bércouny Petersovy, malé africké savce bizarního vzezření.

Foto 2_Z09_0885_export

Bércoun Petersův se vyznačuje nápadně prodlouženým čenichem připomínajícím chobot, který je téměř neustále v pohybu. Na snímku je vpředu samička, vzadu sameček.
Zdroj: Petr Hamerník, Zoo Praha

  • Bércoun Petersův se vyznačuje nápadně prodlouženým čenichem připomínajícím chobot, který je téměř neustále v pohybu. Na snímku je vpředu samička, vzadu sameček.
  • Zdroj: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Senzační chovatelské úspěchy nejsou nutně reprezentované známými a výraznými zvířaty. Mláďata bércouna Petersova jsou toho zářným příkladem,“ uvedl ředitel zoo Praha Miroslav Bobek. „Věřím, že díky aktuálnímu odchovu se půvab těchto fascinujících tvorů dostane k další části veřejnosti a po cestě za gorilami či slony se u bércounů budou zastavovat jejich noví obdivovatelé.“

Samička a samec se narodili koncem června, ale až nyní je mohou návštěvníci spatřit v pavilonu Afrika zblízka.

„O existenci mláďat nejprve svědčily pouze zvuky a změny v chování samice. Své potomky totiž rodiče odchovávají v hnízdě, kde je nemohou chovatelé snadno pozorovat. Mláďata se rodí osrstěná a vidoucí a i jejich následný vývin je skutečně pozoruhodně rychlý – během několika týdnů přecházejí na pevnou stravu a dospívají,“ říká Jaroslav Šimek, zoologický náměstek Zoo Praha.

Expozice bércounů Petersových je plná vegetace a spadaného listí. V něm jsou zvyklí pomocí výborného čichu hledat potravu, zejména bezobratlé živočichy. Vyhrabávají je svým nápadně prodlouženým pohyblivým čenichem připomínajícím chobůtek. Pokud nemohou kořist uchopit do zubů, slízávají ji jazykem.

„Na noc si bércouni vytvářejí hnízdo podobné jednoduché noře, které si vystelou například opadaným listím. Po několika dnech zakládají hnízdo nové,“ vysvětluje kurátor savců Pavel Brandl s tím, že nocují osamoceně. „V přírodě sice tvoří bércouni Petersovi páry se společným teritoriem, které samec chrání, avšak se samicí se setkává pouze během páření.“

Bércouni mají mnoho predátorů a jejich jedinou ochranou jsou dobře vyvinuté smysly a zadní končetiny umožňující rychlý start a běh. Dlouhé nožky se vyznačují prodlouženými a srostlými kostmi bérce – odtud pochází český rodový název bércoun.

Bércouni Petersovi žijí na malém území pohoří Eastern Arc na hranicích Keni a Tanzanie. V evropských zoologických zahradách jsou velmi vzácní. Zoo Praha s jejich chovem začala v roce 2019.

I když můžou bércouni na první pohled připomínat hlodavce či rejsky, mají geneticky blíže ke slonům, damanům nebo třeba hrabáčům.

Související

Foto 1_D85_6263
Ostatní

Smrtící krása: Pestrobarevné pralesničky budou v Praze k vidění jen do neděle

Foto 3_Z09_6498_export
Ostatní

Užovky, které mají dvojí jed, jsou k vidění v pražské zoo

Foto 2_DSC01158_export
Ostatní

Ztělesněná roztomilost! Vombatí samička Mersey se už předvádí ve výběhu

Barbora a Michal Chalupovi se svým čtyřletým synem Matějem a jeho kamarádem Dominikem se stali miliontými návštěvníky Zoo Praha v roce 2024
Domácí

Zoo Praha přivítala miliontého návštěvníka