čtvrtek 3. dubna 2025

Biosmršť zmapovala nepůvodní druhy. V Česku se daří americkému slunéčku

Druhý ročník Biosmršti ukázal, které nepůvodní druhy se v Česku vyskytují čím dál více.

Slunéčko východní

Slunéčko východní
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Slunéčko východní
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Na konci května se uskutečnil druhý ročník akce Biosmršť, která mapuje nepůvodní živočišné a rostlinné druhy v Česku. Do Biosmršti, kterou koordinují vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, se zapojilo téměř dvě stě dobrovolníků. Z více než 400 pozorování se podařilo získat informace o 23 nepůvodních druzích.

Česká republika byla v počtu pozorování jednou z nejaktivnějších z celkem deseti evropských zemí, které se do mapování zapojily. Pozorovat a poznávat rostliny a zvířata může veřejnost i během letních prázdnin. Stačí druh vyfotit a zaznamenat do některé z aplikací, jako je např. iNaturalist. Aplikace zároveň uživatelům slouží jako pomocník pro správné určení druhu.

Stejně jako v loňském roce i letos byly nejvíce pozorovanými druhy pajasan žláznatý a slunéčko východní. Dobrovolníci také často zaznamenali rostlinu lupinu mnoholistou a husici nilskou. Častý výskyt pajasanu i slunéčka vědce nepřekvapil. Pajasan se velice snadno šíří, plodný strom produkuje statisíce snadno létavých a klíčivých semen. Roste velmi rychle, je nenáročný na půdní podmínky, odolný vůči suchu či zasolení a za jednu sezonu po vyklíčení je schopen dorůst dvoumetrové výšky. To vše znesnadňuje jeho likvidaci a pomáhá mu vytlačovat původní druhy. V posledních letech je velmi často k vidění podél silnic a železnic.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Botanický ústav AV ČR

Související

zvěř
Domácí

Obory na Moravě se uzavírají kvůli hrozbě slintavky

česká krajina
Domácí

Jarní dovolenou plánuje většina lidí po Česku

Orel mořský
Domácí Fauna

Ve Zlínském kraji objevili nové hnízdo vzácného orla mořského

Sokoli hnízdící na Býčí skále.
Domácí Fauna

Sokoli se vrátili na Býčí skálu