Na konci května se uskutečnil druhý ročník akce Biosmršť, která mapuje nepůvodní živočišné a rostlinné druhy v Česku. Do Biosmršti, kterou koordinují vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, se zapojilo téměř dvě stě dobrovolníků. Z více než 400 pozorování se podařilo získat informace o 23 nepůvodních druzích.
Česká republika byla v počtu pozorování jednou z nejaktivnějších z celkem deseti evropských zemí, které se do mapování zapojily. Pozorovat a poznávat rostliny a zvířata může veřejnost i během letních prázdnin. Stačí druh vyfotit a zaznamenat do některé z aplikací, jako je např. iNaturalist. Aplikace zároveň uživatelům slouží jako pomocník pro správné určení druhu.
Stejně jako v loňském roce i letos byly nejvíce pozorovanými druhy pajasan žláznatý a slunéčko východní. Dobrovolníci také často zaznamenali rostlinu lupinu mnoholistou a husici nilskou. Častý výskyt pajasanu i slunéčka vědce nepřekvapil. Pajasan se velice snadno šíří, plodný strom produkuje statisíce snadno létavých a klíčivých semen. Roste velmi rychle, je nenáročný na půdní podmínky, odolný vůči suchu či zasolení a za jednu sezonu po vyklíčení je schopen dorůst dvoumetrové výšky. To vše znesnadňuje jeho likvidaci a pomáhá mu vytlačovat původní druhy. V posledních letech je velmi často k vidění podél silnic a železnic.