Ve dnech 23. až 25. května se již počtvrté zapojí veřejnost po celé České republice do akce Biosmršť, která mapuje nepůvodní a invazní druhy rostlin a živočichů. Cílem je získat aktuální data o jejich výskytu, jež pomohou vědcům i ochráncům přírody v boji proti jejich šíření a negativnímu vlivu na domácí ekosystémy.
Do projektu se může zapojit každý pomocí bezplatné mobilní aplikace iNaturalist nebo webu iNaturalist.org, kde lze nahrávat fotografie a pozorování. Data pak putují do českých i mezinárodních databází, čímž přispívají k lepšímu globálnímu přehledu o invazních druzích.
Letos přibyly na seznam sledovaných druhů například japonský brouk listokaz, jehož včasné zachycení může zabránit škodám zejména v sadech a lesních školkách. Pozornost bude také zaměřena na dvě rostliny rodu starček, které se v Česku šíří podél dopravních koridorů.
Loňský ročník přilákal téměř dvě stě dobrovolníků, kteří zaznamenali přes osm set pozorování. Pomocí aplikace iNaturalist zvládnou i méně zkušení pozorovatelé přesnou identifikaci druhů díky strojovému rozpoznávání a komunitní podpoře.
Více informací a seznam sledovaných druhů najdete na webu biosmrst.cz.