čtvrtek 13. června 2024

Bílkoviny v krvi varují před rakovinou, tvrdí výzkum

Vědci z Oxfordské univerzity zjistili, že přítomnost určitých bílkovin v krvi má spojitost s diagnostikou budoucích karcinomů.

rakovina

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Ivan Samkov

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Ivan Samkov

Britské studie, která trvala dvanáct let, se účastnilo přes 44 tisíc občanů, z nichž necelým pěti tisícům byli během studie diagnostikované různé druhy nádorového onemocnění. Lékaři během výzkumu zkoumali přes tisíc druhů proteinů ze vzorků krve všech zúčastněných. V krvi pacientů, u nichž se později projevila rakovina, se objevovaly plazmatické bílkoviny, které zdraví pacienti v krevním řečišti neměli.

Vědcům se následně podařilo spojit jednotlivé druhy bílkovin s konkrétním typem karcinomu. Téměř polovina z nich souvisela s leukémií. Dále byli nejčastější karcinomy jater a ledvin. Ne všechny typy rakoviny dokázaly vědci spojit s bílkovinami v krvi. Tento postup se nezdařil u rakoviny štítné žlázy, kůže či dutiny ústní. Autoři studie došli k závěru, že pro použití metody včasné detekce rakoviny v praxi je nutné provést ještě další výzkum. Podle nich je nezbytně důležité prozkoumat jednotlivé proteiny podrobněji, tak aby zjistili, na které z nich se dá v rámci prevence opravdu spolehnout.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Nature Communications

Související

spalničky
Domácí Zdraví

Tisíce dětí narozených v roce 2020 nejsou očkovány proti spalničkám

Jemen
Zahraniční

Akutní průjem ohrožuje životy Jemenců

nádor na mozku
Světové dny

Den mozkových tumorů

eRecept
Domácí Zdraví

Aplikace eRecept ukáže, kde jsou dostupné léky