Bílá sobota je součástí třídenního období zvaného Velikonoční triduum, které začíná večer na Zelený čtvrtek a končí večerní bohoslužbou na Velikonoční neděli. Toto období je zasvěceno připomínce Ježíšova utrpení, smrti a zmrtvýchvstání. Bílá sobota symbolizuje den klidu a ticha, kdy se věřící připravují na oslavu spasitelova zmrtvýchvstání.
Tento den, který následuje po Velkém pátku a předchází Velikonoční neděli, má hluboký duchovní význam a je spojen s řadou tradic a zvyků. Věřící tento den tráví v modlitbách a zaměřují se na duchovní přeměnu.
V katolické církvi je Bílá sobota také dnem, kdy se slaví Vigilie, neboli bdění, před Velikonoční nedělí. Během této bohoslužby probíhají obřady, jako je svěcení ohně a velikonoční svíce, křest dospělých nebo obnova křestních slibů. Svěcení ohně probíhá tak, že kněz požehná oheň, který symbolizuje světlo Krista. Poté se zažehne velikonoční svíce, zvaná také paškál, která bude hořet po zbytek období Velikonoc.
V některých zemích včetně Česka se během Bílé soboty připravují tradiční pokrmy jako mazanec, jidáše či beránek. Tyto pokrmy se následně mohou vysvětit na Velikonoční neděli. V některých regionech bývá zvykem, že věřící přinesou své velikonoční pokrmy do kostela, kde je kněz požehná. Bílá sobota je také dnem úklidu.