Na pláži Omaha, kde se přesně před 80 lety vylodila spojenecká vojska, vyvrcholily dnes oslavy tohoto milníku druhé světové války. Přestože se spekulovalo nad tím, zda se jich účastní i zástupci Ruska, nakonec pozvánka do Moskvy, ačkoliv je Sovětský svaz stále považován za největší hybnou sílu, která porazila nacistické Německo, nedorazila. Akce tak dostala druhý rozměr a tím byla proklamovaná podpora Ukrajiny, jejíž představitelé do Normandie přijeli.
What a beautiful tribute to all those who fought and died for peace in Europe
— Alex Taylor (@AlexTaylorNews) June 6, 2024
Children from all around the continent join the French Army Choir to sing "Ode to Joy" on Omaha Beach 👇 pic.twitter.com/IQz0yvy7hh
Největší pozornost se upínala k projevu amerického prezidenta Joea Bidena. Ten svá slova stočil na právě probíhající válku na Ukrajině, kdy vylodění v Normandii přirovnal k právě pobíhajícímu konfliktu. "Bojují s mimořádnou odvahou, utrpěli velké ztráty, ale nikdy neustoupí," řekl Biden hostům, mezi nimiž byl i Zelenskyj.
V podobném duchu hovořil i český prezident Petr Pavel, který, stejně jako Biden, mluvil o nutnosti podpory Ukrajiny a zdůraznil, že západní svět v ní musí vytrvat až do vítězného konce.
Mezi dalšími důležitými hosty, kteří se akce zúčastnili byl britský král Karel III, premiér Rishi Sunak, francouzský prezident Emmanuel Macron či kanadský premiér Justin Trudeau.