středa 17. července 2024

Biden a Trump jsou nejméně oblíbenou dvojicí prezidentských kandidátů

Američané jsou nespokojeni s výběrem kandidátů pro příští prezidentské volby.

Joe Biden Donald Trump

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel, Flickr / Canva

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel, Flickr / Canva

Prezidentské volby v USA se uskuteční za necelých pět měsíců a americká veřejnost je velmi nespokojená s výběr kandidátů. Čtvrtina Američanů má negativní názor na oba hlavní kandidáty, Joe Bidena a Donalda Trumpa. Mít v takové míře negativní názor na zástupce Demokratické i Republikánské strany je v USA raritou.

Podle agentury Pew Research jde o nejvyšší podíl negativních názorů na oba kandidáty v historii průzkumů od roku 1988 a téměř dvojnásobek oproti situaci před čtyřmi lety, kdy rovněž kandidoval Trump a Biden.

V roce 2016 zastávala pětina voličů negativní názor na Hillary Clinton a Donalda Trumpa. Před rokem 2016 nebylo nikdy více než deset procent Američanů, kteří by měli negativní názor na oba hlavní kandidáty. V roce 2004 to bylo jen pět procent.

Aktuálně má 36 procent Američanů kladný názor na Trumpa a záporný na Bidena, zatímco 34 procent vnímá kladně Bidena a záporně Trumpa. Negativní názor na oba kandidáty má 25 procent lidí, pouze tři procenta mají kladný názor na oba.

Zvýšená polarizace společnosti přispívá k poklesu obliby kandidátů. Pouze osm procent demokratů má kladný postoj k Trumpovi a šest procent republikánů k Bidenovi. V roce 2008 mělo 27 procent demokratů kladný názor na republikánského kandidáta Johna McCaina a stejný podíl republikánů na Baracka Obamu.

Negativní hodnocení se týká i dalších politických lídrů, včetně viceprezidentky Kamaly Harris, kterou nepříznivě hodnotí 60 procent lidí. Stejně negativní jsou hodnoceni i lídři Kongresu, přičemž mnozí Američané své vrcholné představitele v parlamentu vůbec neznají.

Autor: Šimon Mitro

Související

49385647696_e99a92bc59_b
Zahraniční

Biden připustil, za jakých okolností by skončil. Kdyby mu to řekli lékaři nebo Bůh

profimedia-0890219718
Zahraniční Volby USA

Trumpa podporují i jeho vyzyvatelé. Přidala se Haley a DeSantis

49963556878_f1bc84f670_b
Zahraniční

Trumpovi chodí desítky milionů. Jeho sponzorem je nejbohatší člověk světa

profimedia-0889715941
Zahraniční Dezinformace

Atentát na Trumpa jako líheň dezinformací. Z útoku je osočován Biden i Obama