Nový premiérem Belgie se pod dlouhých povolebních tahanicích stal Bart de Wever, který tak nahradil Alexandra de Crooa, jenž v čele země dočasně stál od července loňského roku. S de Weverových jmenováním však vyvstává řada otazníků nad budoucností Belgie, protože jeho hlavním předvolebním mottem bylo rozdělení země a podmínky pro vlámskou nezávislost. Belgie by se podle jeho vizí měla rozdělit do tří částí mezi nizozemsky mluvícími Flandry s 6,7 miliony obyvatel, frankofonním Valonskem s 3,7 miliony a vícejazyčným Bruselem s 1,2 miliony lidí.
„Budeme mít vládu, která vyčistí rozpočet, zavede spravedlivou sociální politiku, odmění práci, zavede nejpřísnější migrační politiku všech dob, zruší vyřazování jaderných zbraní a investuje do bezpečnosti,“ nastínil svůj další směr nový belgický premiér.
Právě migrace je další problém, s nímž se Belgie potýká posledních deset let. I když problémy nedosáhly takové šíře jako v sousedním Německu, je po celé zemi, zejména v Bruselu, cítit rapidně se zhoršující bezpečnostní situace.
Program de Weverova kabinetu je rovněž nastavený na snížení sociálních dávek ve snaze se vypořádat se státním dluhem, který v celkové výši činí více než sto procent HDP, což ho řadí mezi nejhorší země v 27členné EU.
Belgique : premier indépendantiste flamand devenu Premier ministre, qui est Bart de Wever ? pic.twitter.com/fkgYWWd7eB
— TV5MONDE Info (@TV5MONDEINFO) February 3, 2025