středa 23. dubna 2025

Během jednoho roku přibylo v Česku přes 1,7 milionu stromů

Portál Sázíme budoucnost mapuje vysázené stromy v Česku. Během jednoho roku u nás přibylo přes 1,7 milionu stromů.

výsadba stromů

Ilustrační foto.
Zdroj: MZP/Sázíme budoucnost

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: MZP/Sázíme budoucnost

Portál Sázíme budoucnost, jehož spolu iniciátorem je Ministerstvo životního prostředí, podporuje výsadbu stromů v české krajině. Podle dat portálu bylo od loňského do letošního února vysázeno v Česku přes 1,7 milionu stromů. Jde o stromy, které byly vysázeny mimo lesy.

Cílem iniciativy Sázíme budoucnost je motivovat lidi k sázení stromů a dosáhnout symbolického vysazení 10 milionů stromů. Ke třetímu březnu projekt uváděl, že bylo již vysázeno 3 706 424 stromů. Do výsadeb se zatím podle organizátorů zapojilo přes 78 tisíc dobrovolníků, kteří sázeli na více než sedmi tisících místech po celé republice.

Spolu s Fondem životního prostředí ČR se snažíme maximálně podpořit výsadbu a obnovu zeleně. Obce, veřejné instituce i soukromé osoby mohou využít stomilionové dotace například na zlepšení stavu parků, zahrad, sadů, pouličních stromořadí nebo alejí i na jejich návaznou péči. Výzva poběží do 20. září 2023,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Nejčastěji lidé sázejí listnaté druhy, vévodí duby, lípy a javory

Při bližším pohledu na druhovou skladbu jsou patrné pozitivní změny v české zemědělské krajině. A o celých 20 tisíc meziročně narostl také počet dobrovolníků, což svědčí o významném zapojení české společnosti do péče o krajinu,“ okomentoval strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

Dům přírody Moravského krasu
Domácí Příroda

Dům přírody Moravského krasu se zotavuje. Opravy po ničivé povodni finišují

Břehouš černoocasý
Domácí Příroda

Tůně na Zbudovských blatech ožívají díky solárním čerpadlům

les
Domácí Příroda

Nový systém monitoruje stav českých lesů v reálném čase

Sršeň asijská
Domácí Příroda

Sršně asijské je třeba hlásit. Lidé by je však neměli likvidovat sami