Už v dubnu 2018 upozornil Český rozhlas na to, jak brutálně zasáhla společnost Euronet instalací svých bankomatů do kubistického unikátu. Společnost podle veřejně dostupných informací dvakrát žádala úřady o souhlas, památkáři ale byli ostře proti. Napotřetí už se na schválení vykašlala a bankomaty prostě na místo zabudovala. Namontováním bankomatů do okenních trámků ale nezpůsobila jen nevratnou ztrátu původního vzhledu, podle památkářů také urychlila zvětrávání dřeva a zničila památkovou hodnotu stavby.
Není to jediný případ, kdy zcela ignorovala památkovou ochranu. Památkáři třeba odmítli instalaci bankomatu v Míšeňské ulici s tím, že umístění do okna a vybourání památkově cenné mříže by bylo zásahem do autentického výrazu barokní fasády. Společnost Euronet tam bankomat přesto osadila.
Na svém webu přitom tvrdí: "Přizpůsobujeme návrhy bankomatů tak, aby respektovaly ekologický a kulturní odkaz měst a obcí, které nás hostí, a spolupracujeme s místními samosprávami, památkovými úřady a místními umělci, aby se bankomat stal nejen klíčovým prvkem, ale i uměleckým dílem! Chceme, aby naše bankomaty vynikaly ze všech správných důvodů. V historicky významných oblastech budeme usilovně spolupracovat s obcemi a příslušnými úřady, abychom zajistili, že bankomat bude nejen instalován s ohledem na dané místo, ale v případě jeho odstranění uvedeme místo do původního stavu."
Euronet nakonec bankomaty odvezl a tvrdí, že kiosek uvedl do původního stavu. "Není doloženo, že by došlo k jeho trvalému poškození v důsledku přítomnosti bankomatů. Jakmile došlo k jejich odstranění, byly všechny případné úpravy napraveny, aby odpovídaly původní podobě objektu," uvedl country manažer společnosti Euronet Ondřej Kozák.
Informace o dalších podivných čachrech Euronetu najdete v jednom z infoboxů pod textem.
Kubistický kiosek je unikátem
Kiosek v pražských Vrchlického sadech, v němž našla zázemí trafika, je z 20. let minulého století a navrhl ho pravděpodobně architekt Pavel Janák. Je patrně jediným dochovaným kioskem tohoto typu. Časově a slohově odpovídá i dřevěným Gočárovým domkům, které navrhl Josef Gočár pro kbelské letiště, proto se někdy připisuje autorství i jemu. V roce 1958 se objekt stal kulturní památkou, v 80. letech prošel rekonstrukcí a získal původní podobu. V roce 2008 přišly další opravy a nový nátěr a až do roku 2017 sloužil svému původnímu účelu. V listopadu 2017 se proměnil ve směnárnu, i když byla Městská část Praha 1 proti. Kiosek pak o rok později definitivně znehodnotila nepovolená instalace bankomatů, které narušily konstrukci stavby. Úřady si s problémem nedokázaly poradit. Bankomat a směnárna byly v kubistickém kiosku roky.
Kiosek v pražských Vrchlického sadech, v němž našla zázemí trafika, je z 20. let minulého století a navrhl ho pravděpodobně architekt Pavel Janák. Je patrně jediným dochovaným kioskem tohoto typu. Časově a slohově odpovídá i dřevěným Gočárovým domkům, které navrhl Josef Gočár pro kbelské letiště, proto se někdy připisuje autorství i jemu.

Euronet: My nejsme zločinci! Před jeho bankomaty varovaly české banky
Zvláštní přístup nemá společnost jen k památkám, ale i k zákazníkům. Některé banky proto nedoporučují klientům vybírat peníze z jejích bankomatů. Reagovaly tak na video reportéra Janka Rubeše. Ten ukázal, že poté, co člověk na bankomatu Euronetu zadá PIN, nabídnou se mu nově dvě možnosti. První s názvem Hotovost & zůstatek a druhá pod značením Jiné. Pokud zvolí první možnost s tím, že si jen vybere peníze, stroj mu sebere peníze z účtu v podobě poplatku. Podle Euronetu to zvyšuje komfort pro klienty. Prý za službu neúčtuje nic. Poplatky si prý určují banky.
Před bankomaty Euronetu varovala už Komerční banky, ČSOB nebo Česká spořitelna. Podle ní poplatek za zobrazení zůstatku účtu Euronet generuje okamžitě již ve chvíli, kdy klient tento požadavek zadá, ať už mu zůstatek skutečně sdělí nebo ne.
"Zmiňovaná technická chyba v zobrazení zůstatku byla opravena ihned po prvním upozornění. Článek uvádí, že bankomat automaticky zobrazuje zůstatek účtu před potvrzením transakce. Tato situace byla okamžitě řešena a upravena – dnes se zůstatek zobrazí až po schválení klientem, v souladu se standardními postupy a bezpečnostními pravidly," reagoval Kozák.
Jenže podle varování na sociálních sítích to tak není. Před týdnem se upozornění objevilo například kvůli bankomatu v Chomutově. "Za výběr1 600 korun mi strhli 65," píše jeden z komentujících. "Je to tak mě to strhlo 59 korun," potvrzuje jiný. "Já platila před týdnem 45 korun za výběr a nekoukala jsem na zůstatek," přidává se další. "Chce si to dát pozor. Hned v úvodním dotazu, cože to chcete tak zvolit Jiný a vybrat jen Výběr hotovosti. Kdo se spálí, tak už si pak dá pozor," míní další uživatel Facebooku.

Nerozmazávejte naše jméno, žádá Euronet
Pro jistotu ale firma předem žádá zákazníky na svém webu, aby se o podobných případech nezmiňovali. "Jako poskytovatel bankomatů bychom chtěli zákazníky požádat, když budete mít problém s jedním z našich bankomatů, nerozmazávejte naše jméno hned po sociálních sítích. Většinou se nejedná o problém s bankomatem samotným, ale o problém s bankou nebo někým, kdo s ním neoprávněně manipuloval. Proto vám PROSÍME, abyste se na nás obrátili přímo, a nezveřejňovali naši vinu na veřejných doménách. MY NEJSME ZLOČINCI!" zní kuriozní informace Euronetu.