Po srpnových záplavách, které postihly tuto jihoasijskou zemi, udeřila velká voda podruhé. Podle tamního ministerstva zemědělství záplavy zničily zhruba 1,1 milionů metráků rýže, což Bangladéš přinutí k dovozu této základní potraviny. Důsledkem toho bude její masivní zdražování, což pro stát, který se potýká s růstem inflace i chudoby, je docela zásadní problém. Obě vlny záplav si na východě a severu země vyžádaly celkem 75 obětí. Právě v těchto regionech je také úroda poškozena nejvíce.
🇧🇩BANGLADESH FLOODING CAUSING FOOD CRISIS
— Rukiga F.M (@rukigafm) October 21, 2024
Severe floods have destroyed 1.1 million tons of rice in Bangladesh, leaving the country scrambling to import food as prices soar.
The disaster, caused by heavy monsoon rains and upstream runoff, claimed at least 75 lives and hammered… pic.twitter.com/iigv7LeAVA
Ekonomické důsledky by pro Bangladéš mohly být velké i proto, že se prozatímní vláda, která se moci ujala v srpnu, poté co donutila k útěku premiérku Sheikhu Hasina, snaží stabilizovat ceny potravin. Nyní však musí přistoupit k 20procentnímu zdražování, kdy už rozhodla o dovozu 500 tisíc tun rýže ze sousední Indie.
Záplavy těžce zasáhly i další zemědělské produkty, včetně více než 200 000 tun zeleniny. Celkové celostátní ztráty v zemědělství v důsledku záplav se odhadují na přibližně 45 miliard taka, což v přepočtu činí přes osm miliard korun.