Poté, co to v září letošního roku vypadalo na dlouhý konflikt mezi léta znesvářenými státy Arménií a Ázerbájdžánem, se situace na Kavkaze začíná normalizovat. Přestože Ázerbájdžán neopustí území Náhorního Karabachu, kde v září zasáhl proti arménským separatistům, což mělo za důsledek praktické vysídlení arménského obyvatelstva z regionu, obě země nyní oznámily, že podniknou důležité kroky, které by měly vést ke zlepšení vztahů.
#Armenia and #Azerbaijan intend to conclude a peace treaty. Azerbaijan released 32 Armenian military personnel, and Yerevan, in turn, released two Azerbaijani military. pic.twitter.com/o9fjpUwvgP
— NEXTA (@nexta_tv) December 8, 2023
Prvním z nich je skutečnost, že si Baku i Jerevan vymění zajatce. Ázerbájdžán na základě dohody propustí 32 Arménců a Arménie zase dva zadržované ázerbájdžánské vojáky. „Obě země mají zájem o to dosáhnout mírové dohody opírající se o respekt principů suverenity a územní celistvosti," stojí psané v dokumentu, který podepsali představitelé obou postsovětských republik.
Armenia, Azerbaijan agree to take steps towards normalisation.
— Aditya Rathore (@imAdityaRathore) December 8, 2023
EU and US welcome joint statement in which two sides agree to exchange prisoners of war.
Armenia backs Azerbaijan COP29 bid.
#Armenia #Azerbaijan #GagGity #Armenian pic.twitter.com/FVptefV7wB
Spor o území Náhorního Karabachu trvá mezi oběma státy už od rozpadu Sovětského svazu. Za tu dobu bylo v oblasti několik válek, poslední skončila v listopadu 2020 po zásahu Ruska. Letošní blesková invaze ázerbájdžánské armády trvala jediný den.