I když čísla nemocných nejsou podle epidemiologů stále nijak alarmující, přesto přichází s řadou doporučení, jak přežít zimní měsíce ve zdraví. Důležité je hlavně pro zranitelné skupiny populace nechat se proti chřipce a covidu naočkovat ještě dříve, než dojde k jejich masivnímu šíření.
Proti respiračním nemocem, tedy nemocem z nachlazení, zatím žádné očkování není. Protože se tyto nemoci šíří aerosolem a kapénkami, můžeme jejich výskyt sami ovlivnit prevencí. Lékaři radí, aby lidé, kteří se necítí dobře, mají rýmu, kašel či teplotu s bolestmi svalů a kloubů, zůstali doma. Pokud se s rýmou a kašlem přesto vydáme do školy nebo práce, měli bychom být ke svému okolí ohleduplní a například při kašli si zakrývali ústa, zásadní je také hygiena rukou.
Zhoršující se počasí a klesající venkovní teploty mohou lákat k návštěvě „teplých krajin“, kde si řada z nás chce prodloužit léto. Na letištích nebo nádražích, kde dochází ke kumulaci velkého počtu lidí z různých částí světa, je proto na místě stále používat roušky nebo respirátory.