Až pětinásobně vyšší postihy při haváriích vody zajistí novela zákona

Postihy při haváriích vody a větší ochranu přírodních zdrojů§ řeší novela vodního zákona.

profimedia-0780300523

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Vláda schválila novelu vodního zákona, která řeší postihy při haváriích vody. Návrh na základě zkušeností z praxe mnohem jasněji definuje, kdo má v případě havárií, jak postupovat. Zvyšuje také výši sankcí za způsobení havárie. Mimo jiné zavádí kontinuální měření vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění do vod povrchových.

Touto vodní novelou nastavujeme průlom v prevenci vzniku havárií,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Cílem novely je co nejlépe minimalizovat riziko na řekách. A pokud i přes to k havárii dojde, musí všechny zasahující složky přesně vědět, co mají dělat a v jakém pořadí. Všichni si moc dobře pamatujeme, co se před třemi lety stalo na řece Bečvě. Takový chaos při řešení havárií se nesmí opakovat,“ zdůraznil.

Novela se zaměřuje především na zlepšení koordinace zasahujících orgánů, urychlení spolupráce při zásahu a minimalizaci dopadů škodlivých následků havárií. Zároveň napravuje dosavadní nejasnosti, zejména v rozdělení kompetencí všech složek, podílejících se na řešení havárií, a to i v případě havárií přesahujících území několika obcí nebo krajů.

Výše pokut za nedovolené vypouštění odpadních vod s nebezpečnými látkami dnes nejsou nastaveny tak, aby provozovatelé byli maximálně obezřetní. Sankce tak nemůžou fungovat dostatečně preventivně. Zvyšujeme je proto až pětinásobně, z maximální výše deseti milionů korun na 50, zejména pro podniky a provozovny, u nichž je pravděpodobnost vzniku závažného přestupku daleko vyšší než u jednotlivců,“ řekl Hladík.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MZP

Související

Rýn
Zahraniční Klimatické změny

Evropské vody potřebují ochranu před znečištěním a změnou klimatu

balík
Zahraniční Ekologie

Evropská unie čelí rostoucímu problému s odpady z online nákupů

vodovod
Domácí

Lidé na Teplicku budou mít příští rok dražší vodu

Soutok Moravy a Dyje se chráněným územím stane od července.
Domácí

Petice nezabrala. Soutok chráněným územím bude, ale až o půl roku déle