Autosocha Járy Cimrmana kombinuje sochařské styly a hledí k Liptákovu

Unikátní autosocha předznamenala vznik selfíček.

img-0027-hdr

Autosocha Járy Cimrmana v Uherském Brodu.
Zdroj: cojevbrode.cz

  • Autosocha Járy Cimrmana v Uherském Brodu.
  • Zdroj: cojevbrode.cz

Velkolepý objev před časem ohlásil Uherský Brod. Na hranicích katastrů Uherského Brodu a Prakšic se při výsadbě stromů našla pískovcová socha. Monument kombinuje hned několik sochařských stylů, které celkově působí obrovským kompaktním dojmem. Jedinečnost sochy umocňuje i fakt, že je v nadživotní velikosti. Skulptura vykazuje obrovskou historickou hodnotu nevyčíslitelné ceny a pro město Uherský Brod se jedná o několikátý takto významný objev.

„Po předběžném archeologickém ohledání můžeme s mírnou až vysokou pravděpodobností uvést, že se jedná o autosochu významného českého génia Járy Cimrmana,“ uvedl místní archeolog Miroslav Vaškových.

Zajímavostí je, že socha byla v zemi hlavou dolů. Objevitelé si proto myslí, že tak autor chtěl dát sochařskou podobu filozofickému směru headonismu, pozdějšímu hédonismu.

Rysy obličeje, jak už to u mistrových děl bývá, byly všechny strhané. Další indicií, která pomohla určit pravost díla je, že socha není natočená ani směrem k Uherskému Brodu, ani k Vídni, kterou Jára vysloveně neměl rád, ale k obci Liptákov. Tímto směrem je také místní skládka, ale zároveň i poutní místo Velehrad. Pro cestovní ruch má toto odhalení neskutečně vysokou hodnotu.

Sochu proto nechala radnice vyzvednout ze země a na témže místě znovu vztyčit.Upzornila také, že Cimrmanem vynalezené autosochařství navazovalo na styl autobusty a volně se později rozšířilo do moderní fotografie selfie.

Objev také okomentoval radní města pro cestovní ruch a místní Cimrmanolog: „Dá se říci, že tyto objevy, ať už hrob vysoce postaveného Římana, nalezení cenných mincí, nebo socha Járy Cimrmana má pro Uherský Brod stejný význam, jako hrobka v Gíze. Domníváme se, že tuto sochu vytvořil při čekání poté, když musel nouzově přistát s neřiditelnou vzducholodí v Uherském Brodě.“ Z dochovaných pramenů se ví, že to byl právě Jára Cimrman, kdo vnukl myšlenku vařit v Uherském Brodě pivo, nebo že označil brodské občany za nesmírně zručné s tím, že by se mohli věnovat zbrojařskému průmyslu. Socha dokazuje, že velký Jára stál i za uherskobrodským sochařským sympoziem.

Příště: Přenosný střed Evropy

Související

Den za obnovu lesa
Domácí Tipy na výlety

Den za obnovu lesa láká na největší lesnickou akci pro veřejnost s možností sázení stromů

Sky Bridge 721
Cestování Tipy na výlety

Sky Bridge 721. Visutá atrakce pro otrlé v Hrubém Jeseníku

Benešova vila
Domácí Tipy na výlety

Zpřístupnění Benešovy vily veřejnosti má úspěch

Zámek Telč
Cestování Tipy na výlety

Zámek v Telči se po rozsáhlé rekonstrukci zcela otevřel veřejnosti