Přestože sám měl k předloženému státnímu rozpočtu velké výhrady, neposlechl prezident Petr Pavel své ekonomicky poradce ani řadu jiných tuzemských odborníků a svůj podpis pod návrh státního rozpočtu připojil. Nyní za to sklízí kritiku, která prší jak z řad opozičních politiků, tak veřejnosti. "Po váhání a po různých komentářích jeho poradců se přidal na tu stranu a podpořil rozpočet, který není ani věrohodný, ani transparentní, ani úplný. Osobně se mi to těžko hodnotí, protože je to zase takový nepodpis, kdybych použila podobné výroky Václava Klause,“ uvedla bývalá ministryně financí Alena Schillerová.
Odmítavé názory prší i v internetových diskuzích a na sociálních sítích. „Bohužel potvrdil, že je jen automat na podpisy,“ napsal jeden z diskutujících pod Pavlův příspěvek na síti X. „Nejste nic jiného než směšná figurka kývající hlavou,“ píše další přispívatel. „Jak jinak….že? Nejste nestranným prezidentem, ale vládním podepisovačem,“ připojuje se třetí k názorům, které jsou v drtivé převaze.
Pavel argumentoval tím, že by poslanci jeho veto stejně přehlasovali a proto není třeba dělat silná gesta. Vláda už podle něho začala s konsolidováním veřejných financí pro rok 2025 a nakonec rozpočet ohodnotil jako nerozhazovačný. Vyjádřil se tak i přesto, že jeho ekonomický poradce David Marek uvedl, že v rozpočtu je díra 43 miliard korun a doporučil jej hlavě státu nepodepsat.
Bylo by snadné udělat silné gesto, když je zřejmé, že mé veto sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem vládu upozorňoval, byly nějakým způsobem napraveny. S premiérem a ministrem financí jsem proto jednal a dostal jejich osobní… pic.twitter.com/FwWSfuCHn9
— Petr Pavel (@prezidentpavel) December 17, 2024