neděle 11. května 2025

Australský spisovatel dostal v Číně trest smrti za špionáž

Trest smrti s podmíněným odkladem na dva roky a zabavení veškerého majetku. Tak zní verdikt čínského soudu nad spisovatelem Jang Cheng-ťünem, který pochází z Asie, ale má australské občanství.

vězení

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Trest smrti s podmíněným odkladem na dva roky a zabavení veškerého majetku. Tak zní verdikt čínského soudu nad spisovatelem Jang Cheng-ťünem, který pochází z Asie, ale má australské občanství. Podmíněný trest smrti v Číně znamená, že se může po dvou letech proměnit v doživotní.

Jang Čeng-ťün je v čínské věznici pět let. Podle zpráv od příbuzných musí žít v cele široké jen málo přes metr s dalšími dvěma vězni a víc než čtyři roky nebyl na čerstvém vzduchu. Má za sebou několik stovek výslechů a trpí onemocněním ledvin. Lékařskou péči nemá. Před třemi roky začal proces, kde čelil obvinění ze špionáže, rozsudek ale Peking vynesl a zveřejnil bez jakýchkoliv podrobností až teď.

Jang je kritikem komunistické vládl, psal blog a vydal několik špionážních románů. Podle Reportérů bez hranic je Čína hned po Severní Koreji největším světovým věznitelem novinářů a obránců svobody tisku.

Australská ministryně zahraničních věcí Penny Wong uvedla, že vláda je zděšená, že australského občana Janga Pekingu odsoudil k podmíněnému trestu smrti. „Je to trýznivá zpráva pro doktora Yanga, jeho rodinu a všechny, kteří ho podporovali,“ uvedla.

Související

Adolf-Eichmann
Zahraniční Výročí

Eichmann unikal spravedlnosti 15 let. Pomsta Mosadu však byla tvrdá

K._H._Frank_před_lidovým_soudem_v_Praze
Domácí Výročí

Kat českého lidu utekl k Američanům. Ani to jej od oprátky neuchránilo

nákladní loď
Ekonomika

USA a Čína zahájí první přímé rozhovory po vyhrocení obchodní války

BYD
Ekonomika Elektromobily

Čínské elektromobily dobývají Evropu