Při událostech, které zasáhnou celý svět, se dezinformace tvoří každou minutu. Ihned po atentátu na Donalda Trumpa, při kterém byl exprezident postřelen do ucha a jeden z diváků byl zastřelen, se okamžitě objevily konspirační teorie. Na sociálních sítích se takřka ihned vyrojily tvrzení, že atentát byl inscenován nebo nařízen CIA s pomocí Baracka Obamy a Clintonových. Nechybí komentáře ani o nařízení atentátu Joe Bidenem.
Tato tvrzení, která se šíří na platformách jako X, Facebook, Instagram a TikTok, nejsou podložena žádnými důkazy a zasahují jak republikánské tak demokratické příznivce. Některé příspěvky dokonce pocházely od samotných amerických politiků. Republikánský kongresman Mike Collins z Georgie na X napsal: „Joe Biden vydal rozkazy.“
Pokus o atentát ukázal, že dezinformátoři jsou tak tvární, že dokáží zasáhnout všechny strany. Ať už zprávami, že Trumpův tým nařídil pokus o atentát jako předvolební tah, či tím, že Trumpa chtějí zlikvidovat Demokraté v čele s nejvyššími politiky, bývalými prezidenty či současnou hlavou státu.
Zatímco policie a ministerstvo spravedlnosti USA pokračují ve vyšetřování střelby, prezident Joe Biden nařídil nezávislé přezkoumání toho, jak k útoku došlo. Na sociálních sítích se však již šíří spekulace o možných nedostatcích v preventivních opatřeních, což vede k teoriím, že incident byl „plánován“ a že ho policejní složky „umožnily“ či dokonce „schválily“. Dále se rojí videa s pohledem na snipery, kteří „údajně věděli o útočníkovi předem a schválně nezasáhli“.
Na sociálních sítích koluje mnoho videí, které ukazují sedící ženu v publiku za Trumpem, jak se „nápadně“ rozhlíží. Příspěvky tvrdí, že její chování bylo „velmi podezřelé“ a že byla do atentátu zapojena jako „komplic“ či „tajná agentka“.
Dalším znepokojujícím trendem na sociálních sítích byla snaha identifikovat střelce bez ověření. Předtím než FBI zveřejnila jméno útočníka, byl mylně identifikován italský fotbalový komentátor jako útočník a člen krajně levicové skupiny Antifa. Miliony lidí na internetu už viděly a sdílely falešná obvinění dříve, než mohl dotyčný vyvrátit tyto lživé informace.
A photo of a football journalist from Italy is viral online falsely identifying him as the gunman that fired multiple shots at former US President #DonaldTrump's outdoor rally in Butler, #Pennsylvania in an apparent assassination attempt.#BOOMFactCheck https://t.co/7YWbDak7mB
— BOOM Live (@boomlive_in) July 14, 2024
A woman who was sitting behind Trump during his Pennsylvania rally has gone viral for what some are calling ‘strange’ behavior during his assassination attempt. Do you think she acted strangely? #trump #donaldtrump #trumprally #usa #news #pennsylvania #viral
— Yaseen Rind (@myaseenrind) July 15, 2024
CP: @DailyMail pic.twitter.com/FL3yecIl2R
42 SECONDS
— J6 Videos (@J6Videos) July 14, 2024
.@SpeakerJohnson @elonmusk
The "counter snipers" didn't take the shot at the shooter sniper
They were looking at him at least 42 seconds before the ear shot on Donald Trump and failed the President
Did The CIA do an inside job with Thomas Matthew Crooks w/ the AR-15 pic.twitter.com/w1ZPPvTQ1s
Trump Shooting & U.S. Secret Service: Complacency or Conspiracy?
— Shivan Mahendrarajah (@S_Mahendrarajah) July 14, 2024
Biden: “...it’s time to put Trump in a bullseye”🎯
Questions for USSS (DHS & SEC Alejandro Mayorkas) & FBI (DOJ & AG Merrick Garland):
1. Why no USSS on rooftop 130 to 150m from podium? Every U.S. Army soldier must… pic.twitter.com/ZqzgpyMtxL