čtvrtek 3. července 2025

Astronomové pořídili první snímek hvězdy mimo naší galaxii

Astronomové poprvé pořídili detailní snímek umírající hvězdy mimo naši Galaxii, konkrétně hvězdy WOH G64, která se nachází 160 tisíc světelných let daleko.

Snímek hvězdy WOH G64 zachycený VLTI

Snímek hvězdy WOH G64 zachycený VLTI
Zdroj: European Southern Observatory

  • Snímek hvězdy WOH G64 zachycený VLTI
  • Zdroj: European Southern Observatory

Hvězda WOH G64, nacházející se 160 tisíc světelných let od Země, byla zachycena díky pokročilému interferometru VLTI na Evropské jižní observatoři (ESO). Nové pozorování ukazuje tuto hvězdu, jak vyvrhuje plyn a prach v posledních fázích svého života před očekávaným výbuchem supernovy.

WOH G64 je obrovský červený veleobr, který je 2000krát větší než Slunce. O této hvězdě vědci věděli už dlouho, ale skutečný snímek se až do nedávna nedařilo pořídit. Díky novému zařízení GRAVITY, které umožňuje zachytit světlo z několika dalekohledů najednou, se tým astronomů konečně podařilo detailně zaznamenat tuto hvězdu. Výsledky ukázaly nejen změny v samotné hvězdě, ale i podivný vejčitý tvar prachového obalu kolem ní.

Tento objev je výjimečný, protože astronomové mají nyní vzácnou příležitost sledovat život takto masivní hvězdy v reálném čase. Vědci očekávají, že tyto nové snímky pomohou lépe pochopit procesy, které vedou k výbuchu supernovy. S postupujícím slábnutím hvězdy bude pořízení dalších snímků stále obtížnější, ale budoucí vylepšení technologických nástrojů by mohlo tento problém vyřešit.

Autor: Šimon Mitro

Související

Albert Einstein
Zahraniční Výročí

Einstein otřásl světem fyziky. Teorie relativity slaví 120 let

asteroid
Světové dny Vesmír

Den asteroidů

profimedia-1016045690
Zahraniční

Rusové udeřili na Ukrajinu, ta zase pálí na Krym. Požár je vidět dokonce i z vesmíru

Ilustrace spršky vysokoenergetického kosmického záření zaznamenané
Ostatní Vesmír

Kosmické spršky plné železa? Čeští fyzici mění pohled na záření z vesmíru