Assange je volný! Místo trestu smrti ho Velká Británie pustila na svobodu

Julian Assange je na svobodě. Poté, co uzavřel dohodu s americkou justicí o přiznání viny, mohl odcestovat z Velké Británie, kde byl více než pět let pod zámkem.

GQ5AIW-XkAAA9ab

Julian Assange byl nečekaně propuštěn na svobodu.
Zdroj: X

  • Julian Assange byl nečekaně propuštěn na svobodu.
  • Zdroj: X

Léta visel nad australským rodákem Julisanem Assangem trest smrti, který požadovaly americké úřady za to, že na svém serveru WikiLeaks zveřejnil tajné informace o americké národní obraně. Léta také Assange strávil po kriminálech, posledních více než pět let byl vězněm ve Velké Británii a úspěšně se bránil vydání do Spojených států, kde mu hrozila poprava. Nyní ve věci nastal zásadní obrat a Assange může na svobodu, dokonce se smí vrátit do rodné Austrálie.

Bývalý počítačový expert se totiž dohodl s americkou justicí, které se přizná z porušení zákona o úniku tajných informací. Pro Assange je důležité, že pro něho americké úřady už nebudou požadovat trest. Překvapivě se spokojily s dohodou na pět let, která Australan strávil v britském vězení.

Nový verdikt, který pro Assange bude s největší pravděpodobností znamenat definitivní svobodu, by si měl vyslechnout do 24 hodin na Severní Marianě, tedy americkém území v Tichém oceánu. Poté podle svých právníků už volně odcestuje do Austrálie.

Případ, za který byl Assange vězněný, se stal v roce 2010 a znamenal dosud největší únik tajných informací včetně zveřejněných kontroverzních videí konání americké armády během operace v Iráku.

Autor: Jan Skala

Související

Cliftonský visutý most
Krimi

Dva kufry s lidskými ostatky ležely na mostě v Bristolu

BMW
Zahraniční Auta

BMW stahuje přes 390 tisíc vozů kvůli nebezpečným airbagům

Tatra T-815
Domácí

Ministerstvo obrany plánuje nákup Tater za 13 miliard

234534033_4598132120205886_3624575584747505477_n
Zahraniční

Čí bude měď z Konga? Spojené státy se snaží Číně překazit důležitý obchod