Kam zmizel syrský vůdce Bašár Asad, je už s největší pravděpodobností jasné. Podle ruské tiskové agentury TASS by měl být syrský prezident i jeho rodina v Moskvě, kde jim byl udělen politický azyl. Skutečnost, že hlava státu prchla ze země, vítají zejména ti, kteří odešli do zahraničí a hlavně do sousedního Turecka, během několikaleté občanské války. Ti se nyní plánují vrátit domů, kde očekávají svobodné volby, přestože je současná situace velmi nepřehledná. Jako lídr se však začíná profilovat dosavadní premiér Muhammad Ghazí Džalálí, který ohlásil zahájení spolupráce se vzbouřenci a záměr dovést zemi k parlamentním volbám.
▶️ Após colapso de regime, Assad chega à Rússia em busca de asilo
— Metrópoles (@Metropoles) December 8, 2024
Bashar al-Assad buscou ajuda da Rússia, que apoiou seu regime durante décadas, após rebeldes tomarem o controle da Síria pic.twitter.com/cP7OcbDYLl
Ovšem celá věc má i druhou stránku věci a tou je zmíněná složitá situace, kdy islamisté, kteří Asada svrhli, ovládají zhruba třetinu syrského území. Armádní jednotky, které zůstávají Asadovi věrné, mají stále navrch na severozápadě země, své zájmy v Sýrii má i Izrael či Turecko.
Pokud Džalálího vláda nebo jiný kabinet, zvolený ve svobodných volbách, nedokáže řadu skupiny spojit v jeden celek, jak se dělo za vlády rodiny Asadů, dojde k mnohem většímu exodu obyvatelstva, než tomu bylo dosud. Konečnou stanicí pro miliony syrských běženců by se pak staly evropské státy, v nichž by velmi vzrostla hrozba terorismu.