V ruském Petrohradu se sešla delegace arménského premiéra Nikola Pašinjana se zástupci Ázerbájdžánu, které vedl prezident země Ilham Alijev. Jedná se o nejdůležitější setkání od bleskové jednodenní války mezi oběma zeměmi na území Náhorního Karabachu letos v září. Výsledkem totiž má být mírová smlouva. Jak uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podpis této smlouvy by mohl přijít bezprostředně po Novém roce. Rusko je prostředníkem těchto jednání.
#Armenian Prime Minister and #Azerbaijani President walked out of the CIS Heads of State Summit in St Petersburg , #Russia together On the margins of the summit, Pashinyan and Aliyev discussed issues of the Armenian-Azerbaijani peace agenda. Earlier, Peskov said that the peace… pic.twitter.com/OLwtcQrxOX
— Voices Against Autocracy (@VAA_2020) December 27, 2023
K normalizaci vztahů mezi Arménií a Ázerbájdžánem přispěla tento měsíc skutečnost, že si obě země vyměnily zajatce na společné hranici. To však nic nemění na tom, že poté, co v září Ázerbájdžán bleskově obsadil území Náhorního Karabachu, které obývala silná arménská menšina, uprchlo do Arménie zhruba sto tisíc z celkového počtu 120 tisíc obyvatel.
Zahraniční pozorovatelé na sbližování obou zemí nahlížejí s odstupem. Mezi Ázerbájdžánem a Arménií byla situace od rozpadu Sovětského svazu velmi napjatá, právě o Náhorní Karabach svedly oba státy dvě krvavé války. Ozbrojené střety v pohraničí de facto neskočily od rozpadu SSSR.