sobota 22. února 2025

Arménie a Ázerbájdžán jednaly o míru. Rusko má být prostředníkem

Mezi Ázerbájdžánem a Arménií se možná blýská na lepší časy. Obě země mají po Novém roce v Rusku podepsat mírovou smlouvu.

GCURnQjXwAAzDLM

Arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev při setkání v Rusku.
Zdroj: X

  • Arménský premiér Nikol Pašinjan a ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev při setkání v Rusku.
  • Zdroj: X

V ruském Petrohradu se sešla delegace arménského premiéra Nikola Pašinjana se zástupci Ázerbájdžánu, které vedl prezident země Ilham Alijev. Jedná se o nejdůležitější setkání od bleskové jednodenní války mezi oběma zeměmi na území Náhorního Karabachu letos v září. Výsledkem totiž má být mírová smlouva. Jak uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podpis této smlouvy by mohl přijít bezprostředně po Novém roce. Rusko je prostředníkem těchto jednání.

K normalizaci vztahů mezi Arménií a Ázerbájdžánem přispěla tento měsíc skutečnost, že si obě země vyměnily zajatce na společné hranici. To však nic nemění na tom, že poté, co v září Ázerbájdžán bleskově obsadil území Náhorního Karabachu, které obývala silná arménská menšina, uprchlo do Arménie zhruba sto tisíc z celkového počtu 120 tisíc obyvatel.

Zahraniční pozorovatelé na sbližování obou zemí nahlížejí s odstupem. Mezi Ázerbájdžánem a Arménií byla situace od rozpadu Sovětského svazu velmi napjatá, právě o Náhorní Karabach svedly oba státy dvě krvavé války. Ozbrojené střety v pohraničí de facto neskočily od rozpadu SSSR.

Autor: Jan Skala

Související

United_Nations_General_Assembly_Hall_(3)
Zahraniční

Nečekaně přelomová rezoluce Američanů. Rusko za agresora neoznačí

GkX6tamWEAAoXDa
Zahraniční

Další setkání ruských a amerických diplomatů je na obzoru. Prý za dva týdny

školní třída
Zahraniční Školství

Estonsko reformuje školství. Ruština ve výuce skončí do roku 2030

švédské námořnictvo
Zahraniční

Obavy z ruské sabotáže v Baltském moři sílí