čtvrtek 3. dubna 2025

Arméni zahájili úprk z Karabachu. Bojí se ázerbájdžánských čistek

Jestliže v roce 1992 opouštěli Náhorní Karabach Ázerbájdžánci, dnes je situace opačná. Úprk do své vlasti zahájili Arméni.

F62dySIWcAAoK8f

Arméni opouštějící Náhorní Karabach.
Zdroj: Profimedia

  • Arméni opouštějící Náhorní Karabach.
  • Zdroj: Profimedia

Příměří, které bylo spojené s bezpodmínečnou kapitulací vzbouřených sil v Náhorním Karabachu, už má své důsledky. Do pohybu se totiž dává arménská menšina, která žila na tomto sporném území na hranicích Ázerbájdžánu a začíná se stěhovat do Arménie. Podle čelního představitele karabašských Arménů Davida Bababjana nechtějí Arméni žít na území, které plně ovládá Ázerbájdžán. Navíc se tamní obyvatele obávají čistek. Problém však může nastat i v samotné Arménii. Z Karabachu totiž chce odejít zhruba 120 tisíc lidí, zmíněný stát je ale připravený jich přijmout pouze 40 tisíc.

Spory o Náhorní Karabach se datují od rozpadu Sovětského svazu. Historicky sice bylo území osídleno Armény, nížiny kolem něho ale zase léta obývá ázerbájdžánská většina. Od konfliktu v devadesátých letech, kdy Náhorní Karabach vyhlásil samostatnost, ač nebyl mezinárodně uznaný, považuje Ázerbájdžán tamní území za prostor okupovaný Armény.

Současná intervence z minulého týdne měla být podle Baku pouze akcí na zjednání ústavního pořádku. V posledních dnech se už uskutečnilo několik rozhovorů mezi Baku a Jerevanem, kdy na dodržování příměří dohlíží pozorovatelé z Ruska.

Autor: Jan Skala

Související

3ee118a8-343x377-preview
Zahraniční

Dva ruští velitelé používali praktiky NKVD. Za to jdou na dlouhé roky za mříže

Volodymyr Zelenskyj
Zahraniční

Ukrajina možná směřuje k volbám. Kampaň už začala, tvrdí exprezident

shutterstock_1014513472
Zahraniční

S novou vládou vyhlíží Německo ruský plyn. Nord Stream je zpět ve hře

profimedia-0764425199
Zahraniční

Severní Korea posílá další vojáky do Ruska