pátek 11. dubna 2025

Armáda dostane nové roboty a drony řízené umělou inteligencí

Česká armáda letos převezme takzvaný multiagentní systém řízený umělou inteligencí. Pomůže jí v terénu detekovat nepřítele nebo prozkoumávat oblast zamořenou radiací. Na vývoji systému pracují výzkumníci od roku 2022.

Drony pro Armádu ČR

V září se funkce multiagentního systému předvedou ve vojenském prostoru Březina Armádě České republiky.
Zdroj: zVUT.cz, Jakub Rozboud

  • V září se funkce multiagentního systému předvedou ve vojenském prostoru Březina Armádě České republiky.
  • Zdroj: zVUT.cz, Jakub Rozboud

K nebi brzy vyletí drony vybavené snímací technikou a zemi budou brázdit průzkumní roboti. Obojí je součástí multiagentního systému řízeného umělou inteligencí, který má pomoci české armádě detekovat nepřítele a prozkoumávat oblasti, do nichž by se například kvůli radiaci vojáci jinak nedostali.

Na vývoji systému pracují výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického od roku 2022, a to ve spolupráci s Univerzitou obrany. Letos mají projekt dokončit. Odborníkům se podařilo vyvinout nové typy robotů, zvýšit míru jejich autonomie a zajistit systém proti narušení.

„Původně jsme měli jeden typ průzkumného pozemního robota. Aktuálně máme roboty tři – Orpheus-XR, Scout-mini pro snímání terénu RGB kamerou a Hermes – to je drobný průzkumný robot, kterého dokáže na nepřístupné místo přenést největší dron našeho roje,“ vysvětluje vedoucí projektu Petr Marcoň.

Robot pro Armádu ČR

Armáda může nový systém využívat třeba při havárii chemičky, při zásahu špinavou bombou, což je zbraň, která způsobuje radioaktivní zamoření, nebo při vojenském útoku. Drony jsou vybavené běžnými i termovizními kamerami a také radiačními detektory. Vyšlou informace do velitelského stanoviště, odkud putují informace k dalším robotům, aby prohledali konkrétní území, kde existuje riziko.

„Celý roj dokáže automaticky prozkoumat terén, aniž by ho někdo manuálně řídil. Pokud některý z dronů přestane fungovat – ať už zásahem nepřítele či povětrnostními vlivy – systém úkol vyřeší sám pomocí automatické rekonfigurace a algoritmů umělé inteligence, které změní trasy jednotlivých dronů a misi dokončí,“ říká Marcoň s upozorněním, že míra autonomie je mnohem vyšší, než původně vědci předpokládali.

Systém by měl být v provozu na konci letošního roku.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Jana Černochová
Domácí

Černochová navrhuje zvýšení platů vojáků. Dostat by měli přes osm tisíc

robotický pes
Domácí

Robotický pes bude pomáhat záchranářům v krizových situacích

profimedia-0968542902
Domácí

Zapojení do mise na Ukrajině je nutnost, ne všichni si ale souhlasí, přiznává Pavel

DJI FlyCart 30
Domácí Zdraví

Plzeňské drony jako první v ČR testují transport zdravotnického materiálu