Arktida, kdysi klíčový „uhlíkový dřez“, který absorboval více emisí, než vypouštěl, se kvůli rostoucím teplotám a požárům proměňuje ve zdroj emisí. Podle výroční zprávy NOAA z roku 2024 se permafrost, trvale zmrzlá půda, v této oblasti rapidně rozpadá. S tím se uvolňuje dříve zachycený oxid uhličitý a metan, což zvyšuje celkové emise skleníkových plynů.
Teplota permafrostu na Aljašce letos dosáhla druhé nejvyšší hodnoty v historii měření. Navíc severní požáry vyprodukovaly rekordní objem emisí. Zpráva uvádí, že rok 2024 byl co do emisí z arktických požárů druhým nejhorším v historii. Tyto změny Arktidu, která se otepluje rychleji než kterákoli jiná oblast na planetě, proměňují na klimatickou hrozbu.
Odborníci upozorňují, že rostoucí emise z Arktidy přicházejí v době, kdy svět čelí rekordnímu znečištění z fosilních paliv. „Arktida už více emisí vypouští, než pohlcuje, což jen zhoršuje dopady změny klimatu,“ řekl Rich Spinrad, šéf NOAA.
Vývoj v Arktidě je dalším varováním vědců, že nedostatečné snižování znečištění fosilními palivy má fatální důsledky. Pokud se situace nezmění, emise z Arktidy mohou dál narůstat a přispět k ještě větší klimatické krizi.