sobota 19. dubna 2025

Arktida už nebrzdí emise. Naopak přispívá k jejich šíření

Dramatické klimatické změny mění ekosystém Arktidy. Oblast, která po staletí pohlcovala emise, nyní přispívá k jejich růstu. Odborníci varují před globálními důsledky.

Arktida

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Arktida, kdysi klíčový „uhlíkový dřez“, který absorboval více emisí, než vypouštěl, se kvůli rostoucím teplotám a požárům proměňuje ve zdroj emisí. Podle výroční zprávy NOAA z roku 2024 se permafrost, trvale zmrzlá půda, v této oblasti rapidně rozpadá. S tím se uvolňuje dříve zachycený oxid uhličitý a metan, což zvyšuje celkové emise skleníkových plynů.

Teplota permafrostu na Aljašce letos dosáhla druhé nejvyšší hodnoty v historii měření. Navíc severní požáry vyprodukovaly rekordní objem emisí. Zpráva uvádí, že rok 2024 byl co do emisí z arktických požárů druhým nejhorším v historii. Tyto změny Arktidu, která se otepluje rychleji než kterákoli jiná oblast na planetě, proměňují na klimatickou hrozbu.

Odborníci upozorňují, že rostoucí emise z Arktidy přicházejí v době, kdy svět čelí rekordnímu znečištění z fosilních paliv. „Arktida už více emisí vypouští, než pohlcuje, což jen zhoršuje dopady změny klimatu,“ řekl Rich Spinrad, šéf NOAA.

Vývoj v Arktidě je dalším varováním vědců, že nedostatečné snižování znečištění fosilními palivy má fatální důsledky. Pokud se situace nezmění, emise z Arktidy mohou dál narůstat a přispět k ještě větší klimatické krizi.

Autor: Šimon Mitro

Související

latinská Amerika
Zahraniční Klimatické změny

Latinskou Ameriku svírá extrémní počasí

Břehouš černoocasý
Domácí Příroda

Tůně na Zbudovských blatech ožívají díky solárním čerpadlům

slunce
Zahraniční Klimatické změny

Evropa se vaří. Rok 2024 byl nejteplejší v historii

les
Domácí Příroda

Nový systém monitoruje stav českých lesů v reálném čase