čtvrtek 17. července 2025

Arktida přichází o svůj led. Jeho plocha v březnu byla nejnižší v historii měření

Pode evropské meteorologické služby Copernicus byl letošní březen opět rekordní. Teploty se podepisují i na stavu arktického ledovce.

Antartidamian1

Arktického ledu ubývá. Rekordně teplý březen mu rovněž nepomohl.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Arktického ledu ubývá. Rekordně teplý březen mu rovněž nepomohl.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Stále rostoucí globální teploty mohou za to, že plocha arktického ledu se zmenšuje a letos v březnu byla dokonce nejmenší, co se týče historického měření v třetím měsíci roku. Podle evropských meteorologů byl jeho stav šest procent pod dlouhodobým průměrem. Přispěl k tomu i opět rekordně teplý březen, kdy se teploty v Evropě se znovu vyšplhaly na rekordní hranici a oproti měření z let 1991 až 2020 byl průměr o 2,4 stupně vyšší. Celosvětové letošní březen zaostal pouze za tím loňským a to o 0,08 stupně Celsia.

Hlavním důvodem, proč byl letošní březen v Evropě opět rekordní, mohou na toto období velmi vysoké teploty na východě Evropy, kdy dokonce rekordy hlásil i západ Ruska. Nezvykle chladno bylo naopak na Pyrenejském poloostrově.

Co se týče samotné Arktidy, tak nejvýrazněji se změna podepisuje na tání grónského ledovce. Vědci předpovídají, že pokud bude oteplování pokračovat ve stejném trendu, za pár staletí se ztratí úplně.

Autor: Jan Skala

Související

GvZkjG3WQAA9aWK
Zahraniční

Smrtící záplavy v Nepálu způsobilo protržení ledovcového jezera v Tibetu

městské trávníky
Domácí

Horko a sucho škodí městským trávníkům. Vědci našli řešení

Guoiju0W4AAbSC1
Zahraniční

Turecko sužují lesní požáry. Prchají před nimi tisíce lidí

horko
Zahraniční Klimatické změny

Asie se otepluje dvakrát rychleji než svět