neděle 24. listopadu 2024

Arktida do pár let nejspíš úplně roztaje

Globální oteplování může mít v budoucnu další vážný následek. Pokud lidstvo radikálně nesníží produkci fosilních paliv, veškerý led v Arktidě nejspíš v letním období úplně zmizí.

Arktida

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Domov ledních medvědů, tuleňů a mrožů – to je Arktida, polární oblast okolo severního pólu, kterou tvoří značná část zamrzlého Severního ledového oceánu o velikosti asi milion kilometrů čtverečních. Vždy v létě se přemění na plovoucí ledové kry. Ty by ale podle vědců mohly úplně zmizet. Kdy se to stane není jasné. Přesný rok podle vědců závisí na tom, jak rychle svět sníží množství spálených fosilních paliv. "Oblast se promění v úplně jiné prostředí, z bílé Arktidy na modrou. Podmínky bez ledu jsou prakticky nevyhnutelné. Abychom zabránili tomu, aby byl tento stav dlouhodobý, musíme udržovat naše emise na co nejnižší úrovni," řekla expertka Alexandra Jahn. 

Problémy nebude mít jenom arktická zvěř. Roztátí ledu pocítí i lidé, kteří žijí na okolních pobřežích. Led totiž značně zmírňuje oceánské vlny. Pokud zmizí, budou se přímořské oblasti potýkat se silnými a mnohem většími vlnami, které mohou způsobit i ničivou erozi.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

slunce
Domácí Počasí

Česko zažívá rekordní rok: Poprvé průměrná teplota přesáhne deset stupňů

Paranaíba_-_State_of_Mato_Grosso_do_Sul,_Brazil_-_panoramio_(13)
Zahraniční

Klimatické plány hatí metan z mokřadů. Jeho emisi rostou závratnou rychlostí

Želvuška, jeden z druhů konzumentů, kteří žijí na severských ledovcích
Ostatní Věda

Ztráta želvušek na ledovcích by mohla mít vážné následky

Čtverák Danielův
Domácí

Praha chce otestovat nové druhy stromů, které lépe odolají klimatickým změnám