Arktida bez ledu? První den může nastat už v roce 2027

Arktický oceán může zaznamenat svůj první bezledovcový den do roku 2030, možná už v roce 2027. Vědci varují, že tento milník je nevyhnutelný a zásadně ovlivní klima i ekosystémy na Zemi.

lední mědvěd Arktida

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Nová studie publikovaná v Nature Communications odhaluje, že Arktida může zažít svůj první bezledový den dříve, než se předpokládalo. Zatímco dřívější odhady směřovaly k roku 2030, nejnovější simulace naznačují, že by k němu mohlo dojít už v létě 2027. Tento stav nastává, když plocha mořského ledu klesne pod jeden milion čtverečních kilometrů, což je považováno za klimatický bod zlomu.

Od roku 1978, kdy satelity začaly monitorovat arktický led, se plocha mořského ledu každou dekádu zmenšuje o více než 12 procent. To odpovídá přibližně 80 000 km² ročně, obdobnou rozlohu má naše republika. Dlouhodobě se ztráta ledu urychluje, což negativně ovlivňuje arktické ekosystémy.

Zmizení arktického ledu bude mít dalekosáhlé následky. Led, který dosud odrážel sluneční záření, nahradí tmavé moře absorbující teplo, což zrychlí globální oteplování. Oteplující se Arktida může změnit proudění větrů a mořských proudů, což povede k extrémnějším výkyvům počasí. Navíc se otevřou nové příležitosti pro komerční využití – těžbu surovin, rybolov i zkrácení námořních tras.

Vědci přesto zdůrazňují, že snížení emisí skleníkových plynů může tento scénář alespoň oddálit. Podle klimatoložky Alexandry Jahn však bezledový den symbolicky ukáže, jak zásadně lidstvo změnilo jeden z nejvýznamnějších přírodních rysů naší planety.

Autor: Šimon Mitro

Související

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

heat-summer-sun-93dcc7-1024
Zahraniční

Svět zažil rekordně horký rok. Oteplování dosáhlo kritické hranice

profimedia-0952193549
Zahraniční

Polární vortex ochromil USA. Dvě třetiny země bojují s chladným počasím

horko
Zahraniční Klimatické změny

Rok 2024 je nejteplejší v historii, uvádí WMO