pátek 19. července 2024

Argentina začala bojovat s inflací. Prezident znehodnotil měnu na polovinu

Zrušení dotací na dopravu a paliva, devalvace vlastní měny. To jsou razantní kroky, které sliboval argentinský prezident, když nedávno nastupoval do úřadu. Teď je zavedl.

53346567047_b2819481df_b

Argentinský prezident Javier Milei zahájil svou terapii šokem.
Zdroj: Flickr

  • Argentinský prezident Javier Milei zahájil svou terapii šokem.
  • Zdroj: Flickr

Nově zvolený argentinský prezident Javier Milei, kterému se přezdívá latinskoamerický Donald Trump, při svém projevu slíbil razantní kroky, kterými změní staré pořádky. V těchto dnech na svých slibech začal pracovat a jako první se rozhodl zatočit s obrovskou inflací v řádech stovek procent, která Argentinu řadu měsíců svírá. Ministerstvo hospodářství oznámilo, že oslabuje argentinské peso o více než padesát procent vůči americkému dolaru. Vysvětlilo to tím, že lidé v Argentině jsou zvyklí utrácet více, než vydělají, což je údajně příčina dlouholetých problémů země.

Ministerstvo hospodářství i prezident zdůraznili, že tento krok, ač se jeví jako nepopulární, by mohl zemi zachránit od dalšího chudnutí a možná i od celkového bankrotu. V následujících dnech by se tak měl jeden americký dolar vyjít na 800 argentinských pesos. Kroky jihoamerické země uvítal i Mezinárodní měnový fond.

Změnu chystá současná vláda prezidenta Mileie také v dotacích. Ministr hospodářství Luis Caputo už oznámil, že skončili dotace na palivo a na dopravu. Naopak více peněz by se mělo investovat do přídavků na děti.

Autor: Jan Skala

Související

53304484264_c741aa1a47_b
Domácí

Argentinský bouřlivák Milei míří do Prahy. Pavel oceňuje podporu Ukrajině

AI
Ekonomika AI

Umělá inteligence je hrozbou pro trh práce, varuje Mezinárodní měnový fond

GP5hTVMX0AARMYT
Zahraniční

Lidé vyšli do ulic. Už tak zdecimovanou Argentinu čeká další šetření

1000007880
Zahraniční

Spor mezi Argentinou a Španělskem graduje. Madrid stahuje velvyslance