Argentina se rozhodla pro změnu. Prezidentem je pravicový ekonom Milei

V Argentině podle řady zahraničních médií zvítězil populismus. Tamní obyvatelé si totiž do čela státu zvolili pravicového právníka, tamního Donalda Trumpa, Javiera Mileiho.

Javier_Milei_VIVA22_(2)

Nově zvolený argentinský prezident Javier Milei.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Nově zvolený argentinský prezident Javier Milei.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Jako krajně pravicového radikála a populistu označují světová média argentinského právníka Javiera Mileiho, který po víkendových prezidentských volbách usedne do křesla hlavy státu. S ním by do této jihoamerické země měla dorazit i změna, protože Milei zastupuje zcela odlišnou politiku, než tomu bylo u dosavadních špiček. Argentina svého prezidenta volila v době, kdy prochází velkými ekonomickými problémy a její inflace je jedna z nejvyšších na světě. Milei se proto podle své předvolební kampaně chce zaměřit zejména na vnitrostátní problémy. Jedním z nejradikálnějších kroků by dokonce mohlo být zrušení domácí měny, argentinského pesa, a jeho nahrazení americkým dolarem, či zrušení centrální banky.

Milei, kterému se přezdívá argentinský Donald Trump, dostal ve volbách více než 55 procent hlasů. K vítězství už mu gratuloval jeho soupeř, ministr hospodářství Sergio Massa. Ten nedostál své pozici favorita voleb, protože právě jemu vítězství připisovaly veškeré předvolební průzkumy.

Vítězi argentinských voleb už blahopřál i americký exprezident Donald Trump. V samotné Latinské Americe však rozhodnutí Argentinců budí spíše rozpaky.

Autor: Jan Skala

Související

33481904388_a2d7a4bc6c_b
Zahraniční

Kdo usedne na Bratislavský hrad? Nejvíce šancí má zatím Peter Pellegrini

profimedia-0826176941.jpg
Ostatní

Házenkářky jdou suverénně dál

euro
Ekonomika

Inflace v eurozóně klesla na 2,4 procenta

437111187_d742d8d068_b
Zahraniční

Argentina vystrkuje růžky. Nový prezident chce získat Falklandy