Archeologové odhalili nové nálezy v historické nekropoli v Thébách v Luxoru. Mezi objevy patří hrobky a umělecká díla z doby královny Hatšepsut před čtyřmi tisíci let. Nálezy jsou výsledkem tři roky trvajících vykopávek v oblasti Deir al Bahari na západním břehu řeky Nil. Tým vede přední egyptolog Zahi Hawass ve spolupráci s egyptskou Nejvyšší radou pro památky.
Nalezené předměty patří do období 15. dynastie (1650 až 1550 před naším letopočtem) a 18. dynastie (1550 až 1292 před naším letopočtem), což je klíčové období ve starověké egyptské historii, s faraony jako byla Hatšepsut a nebo Tutanchamon. Archeologové odkryli část zádušního chrámu královny Hatšepsut, basreliéfy a nápisy, které si navzdory času zachovaly živé barvy a pozoruhodné detaily.
Mnoho z 1 500 nalezených kamenných bloků zobrazuje královnu Hatšepsut a jejího nástupce Thutmose III., jak provádějí posvátné rituály. Tato vyobrazení nabízejí neocenitelný vhled do náboženských a politických praktik té doby a také zdůrazňují symboliku faraonské moci ve starověkém Egyptě.