Ve vesnici Åsum na jihu Dánska bylo objeveno pohřebiště Vikingů z 9. a 10. století. Na ploše dvou tisíc metrů čtverečních byly nalezeny desítky kosterních pozůstatků, které poskytují vzácnou příležitost k vědeckým analýzám. „Tento nález je skutečně mimořádný, protože nám umožňuje zkoumat zdraví, stravu a původ těchto lidí,“ uvedl archeolog Michael Borre Lundø z muzea Odense.
Některé z nalezených kosterních pozůstatků patřily lidem s vyšším společenským postavením. Například jedna žena byla pohřbena v trupu vozu, což mohl být její vlastní dopravní prostředek. Spolu s ní byly nalezeny náhrdelník ze skleněných korálků, železný klíč, stříbrně zdobený nůž a malé skleněné střepy, které mohly sloužit jako amulety. U nohou vozu se nacházela zdobená dřevěná truhla, jejíž obsah zůstává tajemstvím.
Podle archeologů jsou kostry tak dobře zachovány, že by mohlo být možné získat vzorky DNA a odhalit, zda byly některé z těchto osob příbuzné. „Bude velmi vzrušující zjistit, odkud tito lidé přišli a zda zde byly pohřbeny stejné rodiny napříč generacemi,“ uvedla Sarah Croix, docentka na Aarhuské univerzitě.
Objev nabízí nový pohled na vikingy a jejich životy, a přispívá k rostoucímu počtu vikinských nálezů, jako bylo například odhalení téměř 300 stříbrných mincí v roce 2023 v severozápadním Dánsku nebo objevení velkého pohřebiště v Norsku v roce 2020.
#Archaeologists unearthed >50 well-preserved #Viking #skeletons over past 6 months in outside #Åsum, #Denmark, providing rare insights into how the sea-faring society lived & traveled.
— Liz Goldenberg (@newstruthliz) September 28, 2024
2,000-sq-meter #BurialGround was used during 9th & 10th centuries.https://t.co/QT92DAAQGH