úterý 20. května 2025

Apple utíká z Číny, iPhony pro Američany bude montovat Indie

Technologický gigant Apple mění strategii. Do konce příštího roku plánuje přesunout montáž všech iPhonů prodávaných ve Spojených státech z Číny do Indie.

iPhone

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Rob Eradus

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Rob Eradus

Napětí mezi Washingtonem a Pekingem mění globální výrobní mapu. Společnost Apple se rozhodla do konce příštího roku přesunout výrobu všech iPhonů pro americký trh z Číny do Indie. Za přesunem stojí tvrdá celní opatření, která na čínské zboží uvalila administrativa Donalda Trumpa.

Apple, který v USA ročně prodá přes 60 milionů iPhonů, plánuje v Indii výrobu nejméně zdvojnásobit. Důvodem je snaha vyhnout se vysokým clům, které Trumpova vláda uvalila na čínské dovozy – některá přesahují i 100 procent. Jen po oznámení cel přišel Apple o 700 milionů dolarů ze své tržní hodnoty.

Montáž iPhonů je sice až posledním krokem výrobního procesu, ale strategický přesun výroby má zásadní dopady. Zatímco většinu součástek stále dodávají čínské firmy, finální kompletace v Indii umožní Applu vyhnout se clům a udržet konkurenceschopné ceny.

Apple v Číně budoval svou výrobní základnu téměř dvě desetiletí a těžil ze spolupráce s obřími dodavateli jako Foxconn. Nyní ale čínská dominance ustupuje a na scénu přichází Indie, kde Apple spolupracuje s firmami jako Tata Electronics.

Indie se zároveň snaží s USA uzavřít obchodní dohodu, která by odstranila i reciproční clo ve výši 26 procent, zatím neaktivované. Americký viceprezident J. D. Vance během návštěvy Indie uvedl, že jednání pokročila a dohoda je na dohled.

Autor: Šimon Mitro

Související

a9829980-zelensky-trump-putin-combo-pic-march-2025
Zahraniční

Kyjev chce s Ruskem jednat za účasti tří partnerů. Stát by se to mohlo ve Vatikánu

profimedia-1000771976
Zahraniční Katastrofy

Smrtící tornáda zpustošila Kentucky a Missouri

Čínský prezident Si Ťin-pching .
Zahraniční

Čínští disidenti jsou pod dohledem i v USA

náklad
Ekonomika

Čína zvedá cla na technické plasty. Nejvíce postihne USA a EU