neděle 21. dubna 2024

Aplikace na podporu duševního zdraví v těhotenství se dočká nové verze

Inovativní aplikace Kogito 2.0 podporuje psychické zdraví těhotných žen a matek.

matka s dítětem

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Sarah Chai

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Sarah Chai

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s organizací Úsměv Mámy představili novou verzi aplikace Kogito 2.0 zaměřenou na podporu duševního zdraví těhotných žen a matek. Až pětina žen zažívá psychické obtíže během těhotenství a po porodu. „Kogito nemá v regionu střední a východní Evropy obdoby. Po vyplnění dotazníků, na které dostane uživatelka ihned zpětnou vazbu, se jí otevře Cesta z úzkosti nebo Cesta z deprese. V této cestě, která má každá pět etap, prochází uživatelka metodami kognitivně-behaviorální terapie, procvičuje relaxace a také plní úkoly, aby mohla procházet od jednodušších metod k těm složitějším,“ popisuje doktor Antonín Šebela z Národního ústavu duševního zdraví.

Aplikace Kogito byla poprvé představena v roce 2020 a nyní prochází kompletním redesignem, včetně nového vizuálního designu a struktury. Tým dobrovolníků z neziskové organizace Česko.Digital přispěl svými znalostmi a dovednostmi k vytvoření efektivnější a uživatelsky přívětivější verze. Cílem bylo zajistit, aby aplikace byla bezplatně a snadno dostupná pro těhotné ženy a matky.

Lékař Antonín Šebela zdůrazňuje, že Kogito propojuje psychoterapeutický obsah s reálnými příběhy žen, které zažily duševní problémy během těhotenství nebo po porodu. Po úspěšném redesignu je aplikace Kogito 2.0 připravena k programování a následnému uvedení do provozu. Organizace nyní hledá partnery a zvažuje možnosti financování dalších fází projektu. Cílem je prezentovat novou verzi aplikace veřejnosti v průběhu příštího roku.

Autor: Šimon Mitro

Související

Mobilní aplikace Portál občana
Domácí Digitalizace

Mobilní aplikace Portálu občanu je ke stažení

Algifen Neo
Domácí Zdraví

Lék na křeče v břiše má výpadek. Lékaři by měli psát za Algifen náhradu

africké dítě podvýživa
Zahraniční Zdraví

Za rok zemře pět milionů dětí do pěti let

cukrovka
Domácí Zdraví

Preventivní screening cukrovky poskytuje v Česku 130 lékáren